Türkiye’nin AB üyeliği önündeki bütün engelleri kaldırmak için çok büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci  Volkan Bozkır, AB üyeliği için Türkiye’nin kendi üzerine düşeni yaptığını, yapmaya  da devam edeceğini kaydetti. 

Türkiye’nin AB üyeliği önündeki bütün engelleri kaldırmak için çok büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Volkan Bozkır, AB üyeliği için Türkiye’nin kendi üzerine düşeni yaptığını, yapmaya da devam edeceğini kaydetti.
Türkiye AB ilişkilerine şeffaflık getirdiklerini belirten Bozkır, “ En son 2008’de yayınlanan bir ulusal programımız var. Çalışmalarımızı bir disipline oturtmak için 2015-2016 ulusal eylem planı hazırladık. Hem fasıl itibarıyla bütün kurumlarımızın katkısıyla hazırlanan bir plandı bu. 2019’a kadar Türk-AB ilişkileri mevzuatında bir şeffaflık, bir disiplin getiren iki plan yayınladık. Tabiatıyla bunu çok önemsiyoruz. Çünkü bütün kurumların hazırladığı, koordine edilmiş bir plan. Hem sürpriz ilavelerin olması bakımından önleyici etkisi olacak bir plan. Türkiye ne yapıyor, 2016-2017’de ne yapacak, Türkiye nasıl bir vizyon düşünüyor? Aslında cevabı bu ulusal eylem planında yatıyor” diye konuştu.
AB iletişim stratejisini yayınladık
Müzakereler sürecinde iletişimin öneminin altını çizen Bakan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü; “İletişim bugünkü dünyamızın gerçekten güçlü bir gerçeği. İletişim yapmadığınız zaman yaptıklarınızın duyulmasının imkânı olmuyor. İletişim yapmadığınız zaman ortaya çıkmış yanlış algıların düzeltilmesi mümkün olmuyor. Onun için AB iletişim stratejisini yayınladık. Türkiye’nin maalesef son birkaç yıldır AB, batı camiasında veya dünyadan bakıldığında imajı zedelenmiş vaziyette. Burada tabi olgudan ziyade oluşturulmuş algıların çok önemli rolü oldu. Bunu gidermek için iletişim stratejisinin çok önemli mekanizmalarının devreye girmesini zorunlu hissettik.”
Bozkır, Sivil toplum kuruluşlarının ve bakanların daha sık bir araya gelmesi gerektiğini hatırlatarak, Sorunların korkmadan üzerine gidilmesi gerektiğini ifade etti.
Son yıllarda AB ülkelerinde ekonomik sıkıntılar olduğunu dile getiren Bozkır, AB 3. Dünya ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzalıyor, oysaki Türkiye AB gümrük birliği anlaşmasına sadakati bazı gelişmelerle birlikte bu anlaşmaları vaktiyle imzalamaktan imtina etti. ABD olsun başka ülkelerle olsun. Örneğin Güney Kore’de AB anlaşma imzaladığında Türkiye’ye zarar verecek bir tablo ortaya çıktı. Bu yüzde 8 piyasa kaybını ifade ediyor. Bu sorunların üzerinde durulması gerekiyor” dedi.
AB’nin Türkiye’nin üyeliğini reddetme lüksü yok
AB’nin Türkiye’nin üyeliğini reddetme lüksü olmadığını düşündüğünü söyleyen Bozkır, AB üst yetkililerinin Türkiye’ye daha çok gelmeleri, Türkiye’deki bakanların AB’ye daha sık gitmeleri gerektiğini söyledi.
Bozkır sözlerini şöyle sürdürdü; “ Vizeler kalkmalı. Türkiye hak etmediği bir vize tablosuyla karşı karşıyadır. Öyle bir yanlış algılama oluşmuş ki vize kalkarsa 20 milyon Türk, 2 günde Avrupa’ya ulaşacak, iş piyasaları alt üst olacak, sokaklarda milyonlarca Türk olacak. Böyle bir yanlış kanaat var. Ben gerçekten şunu söylüyorum, biz bu vizeyi kaldırsak Türkiye’den oraya gidecek insanlarımızın sayısı ancak Turizm için olur, iş ilişkisi için olur, sanatçıysa sanat dünyası için olur, öğrenciyse öğrenci programlarından olur. İnsanlar gezmek görmek istiyor, çocuğunu daha iyi eğitmek istiyor. Bu vize kuyrukları, vize için istenen belgeler, karşılaşılan muamele, gerçekten herkesin yüreğinde hicran. İnşallah bu vize 3 seneye kalmaz kalkacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz