ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley: Yemen’den fırlatılan füze İran yapımı

82

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Yemen’den 4 Kasım’da Suudi Arabistan’a fırlatıldığı iddia edilen füzenin önünde yaptığı basın açıklamasında füzenin İran yapımı olduğunu ileri sürdü.

Kasım ayında Yemen’deki Husiler, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze fırlatmıştı. Yemen’den Riyad’a atıldığı belirtilen balistik füzenin arkasında İran’ın olduğuna ilişkin suçlamalar ortaya çıkmıştı. ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, söz konusu füzenin önünde bugün konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Haley, Riyad yakınlarındaki Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı yakınlarına düşen balistik füzeyi gazetecilere göstererek açıklamalarda bulundu. Haley, İran’ı Yemen’deki Husilere füze tedarik etmekle suçladı ve bazı teknik detaylara göre Riyad’a fırlatılan füzenin İran yapımı olduğunu söyledi.
Füzenin yüzlerce sivili öldürme potansiyeli olduğunu belirten Haley, İran rejimini tüm dünyanın barış ve güvenliği için bir tehdit olduğunu ifade etti. Haley, “Uluslararası barış ve güvenlik, İran’ın saldırganlığına karşı birlikte çalışmamıza bağlı” dedi.
İran’dan ise Haley’in açıklamalarına yanıt geldi. İran’ın BM Temsilciliğinden yapılan açıklamada, ABD’nin suçlamalarının gerçekçi olmadığı ifade edildi. Açıklamada, “ABD, sorumsuz provokatif ve yıkıcı bir açıklama yaptı. Bu suçlamalar Suudi Arabistan’ın ABD ile birlikte Yemen’de işlediği savaş suçlarını örtmek içindir” denildi.
ABD ve Suudi Arabistan, İran’ı Yemen’de Husi milislerini desteklemekle suçluyor. Yemen’den Suudi Arabistan’a 4 Kasım’da balistik füze fırlatılmıştı. Yemen’den atılan füzeye Suudi füze savunma sistemi müdahale etmiş ve füzeler başkent Riyad’da bulunan Kral Halid Havaalanı yakınlarında boş bir araziye düşmüştü. Olayda ölen veya yaralanan olmamıştı.