• Güncel
  • Haberler
  • Yazarlar
Ana Sayfa Güncel Haberler ABD, yerel seçimi etkilemek istiyor

ABD, yerel seçimi etkilemek istiyor

-

ABD Başkanı Trump’ın, “Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan mahvederiz. 32 kilometrelik bir güvenli bölge yaratacağız” demesini her zamanki gaflarından biri olarak mı değerlendirmek gerekir, yoksa bu sözler, planlı programlı, hesaplı kitaplı mı söylenmiştir?

Bana kalırsa, ikincisi…

Türkiye son yıllarda ABD’nin istediklerini yapmıyor, nispeten kişilikli bir dış politika izlemeye uğraşıyor.

Rusya ile kurulan sıcak diyalog, İran’la olan yakınlaşma, İsrail’e yönelik sert açıklamalar, Suudi Arabistan yönetimine mesafeli yaklaşım, ABD’nin bölgesel çıkarlarına uymuyor.

- Reklam -

Türkiye’nin kendi savunma sanayini güçlendirme çabaları, bu alanda ihracat yapacak noktaya gelmesi de ABD’de kaygıyla izleniyor.

Diğer yandan, Türkiye’nin PKK-PYD-YPG terör örgütüne yönelik operasyonlarını sıklaştırması da Ortadoğu’da PKK-YPG-PYD öncülüğünde kukla bir devlet kurmak isteyen ABD’yi rahatsız ediyor.

++

İşte tüm bunlar göz önüne alındığında ABD, Türkiye’de Ak parti’nin iktidardan uzaklaştırılması gerektiğine inanıyor.

Bunu FETÖ terör örgütünün darbe girişimiyle başaramadılar, daha sonraki ekonomik ambargo hamleleri de bekledikleri sonucu vermedi.

Şimdi ise yerel seçim öncesinde bir kez daha ekonomik kriz çıkartarak iktidarı hırpalamak, seçimde başarısız olmasını sağlamak peşindeler. Yerel seçimde başarısız olacak Ak Parti’nin güç kaybedeceğini, erken seçime gitmek zorunda kalacağını tahmin ediyorlar.

++

Özetleyecek olursam, Trump’ın açıklamasının ekonomik hayatımızda yeni bir “kramp” yaratma düşüncesiyle yapıldığını sanıyorum.

Aman dikkat! ABD gibi dost ve müttefik düşman başına!

- Reklam -
Nuri Kayış
Nuri Kayışhttps://sonsoz.com.tr
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Emlak piyasasında kriz

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2019 Temmuz ayında sadece 102.236 adet konut satıldı

Mamak, Ankaralıya depremi hatırlattı

Sabah ezanının üzerinden üç beş dakika geçmişti. O anda algılayamadığınız bir sarsıntı önce bacaklarınıza sonra da tüm bedeninize yayıldığında bir rahatsızlık geçirdiğinizi düşünüyorsunuz.

Kampanya başladı

Politika faizini % 4.25 indiren merkez bankası, ticari bankaların kredi musluklarını açmasını ve parasal genişleme ile ekonomiyi canlandırma ve talepte artış beklentisindeydi.

YPG’li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi

Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi.

Yabancılara konut satışları yedi ayda yüzde 64.5 arttı

Türkiye’de yılın ilk yedi ayında yabancılara yapılan konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64.5 artışla 14 bin 674 düzeyinden 24 bin 144 adete yükseldi.

Mamak parkeye çıktı

Türkiye Basketbol Ligi’nin Ankara temsilcilerinden biri olan Mamak Belediyesi Basketbol Takımı 2019-2020 sezonun ilk antrenmanını gerçekleştirdi.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz