ABD ile Venezuela arasındaki siyasi kriz büyüyor.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun ABD’li diplomatların 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istemesinin sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Amerikalı diplomatların çekilmeyeceği açıklaması yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “ABD, Venezuela ile diplomatik ilişkilerini sürdürecek ve bu ilişkiyi bizim diplomatik temsilciliklerimizi ülkesine davet eden geçici Başkan Guaido hükümeti üstünden sağlayacaktır. ABD, eski Başkan Nicolas Maduro rejiminin, ABD ile diplomatik ilişkileri koparma ya da diplomatlarımızı istenmeyen kişi lan etme konusunda yasal yetkiye sahip olduğunu düşünmüyor.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanımasının sonrasında kriz başlamış bunun üzerine Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Amerikalı diplomatların Venezuelalı 72 saat içersinde terk etmelerini istemişti.

1 Yorum

  1. Madura bir diktatör olduğu halde halkını yoksulluk sefalet içine itmiş kendi yandaşlarını devletin tüm makamlarına yerleştirerek kalkıp anti emperyalizm anti abd karşıtlığı yapmakta ancak bu yalanı halkı artık yememekte ve isyan etmektedir. Abd ambargosunu bahane ederek psikolojik savaş yürütmek Maduranın hatalarının üstünü örtemez.Aslında bu hikaye bizdeki Akpnin beka sorunu var diyerek malı götürmesine benziyor. Sanki beka sorununu bu millet yarattı. Ülkede bir beka sorunu varsa onu akp yaratmıştır ve bu sorunu çözmesine imkan ihtimal yoktur. Sorun yaratanlar sorun çözemezler. Dolayısyla ne Maduradan ne de Erdoğandan anti emperyalist olmaz.Anti emperyalist bir iktidar önce abd üslerini kapatır natodan çıkar halkçı milliyetçi sosyal adaletçi ve laik bir siyaset izler.Sloganı ise ne abd ne rusya tam bağımsız Türkiye olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz