ABB, AKK, engelliler

0
863

Aralık ayı, ‘önemli gün’ yoğunluğu taşımanın ağırlığı kemirmeye başladı kendini! 3 Aralık’ta “Dünya Engelliler Günü”, 4 Aralık’ta “Dünya Madenciler Günü”, 5 Aralık’ta “Dünya Kadın Hakları Günü” ve bu güne ilham veren Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin kutlanması önemli etkinliklere sahne oldu. Aynı güne sığınmış bir güzellik de “Gönüllüler Günü” idi.

Aralık ayını doldurup taşan ‘gün’leri saymaya kaksak yazıya yer kalmaz!
Başkent Ankara, böylesi önemli günleri şanına yakışır şekilde kutlar ve buralarda kamuoyunda farkındalık yaratmak, duyarlılık uyandırmak için çarpıcı mesajlar verilir.
Bu tür programlara öncülük edenlerin başında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi geliyor.
3 Aralık “Dünya Engelliler Günü”, hem ABB hem de AKK’nin imza attığı geniş katılımlı programlara vesile oldu.
Açılışına katıldığım için AKK Engelli Meclisi’nin düzenlediği “Engelsiz Bir Dünya” etkinliği ile ABB’nin Başkan Mansur Yavaş’ın da katıldığı programlarına değinmek istiyorum.
Bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konsey, “3 Aralık Dünya Engeliler Günü”nde müzik dinletilerinden dans gösterilerine, söyleşilerden sergiye hatta film galasına kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.
BAŞKAN YAVAŞ’IN HATIRLATMASI
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, toplumun hizmete en çok ihtiyaç duyan kesimlerine hizmet etme şevki ve heyecanı bilinir. Engelli vatandaşlar da bunlar arasındadır.
Dünya Engelliler Gününde Ankara Kent Konseyi, “Kromozom Kardeşler” adlı belgesel filmin gösterimine de ev sahipliği yaparken, galaya katılan Başkan Yavaş, hizmet anlayışını şöyle anlattı ve hatırlattı:
“Maalesef ülkemizde engelli vatandaşlarımız ancak böyle özel günlerde hatırlanıyor ve gündeme alınıyor. Daha sonra da hep askıya alınıyor, zamana bırakılıyor. Talep geldikçe yerine getirmeye çalışıyorlar ama Ankara’da durum farklı, Ankara’da Kent Konseyimiz var. Kent Konseyimizin Engelliler Meclisi bir yıl boyunca sadece bu iş için çalışıyor.”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu’nun başka etkinliklerde dile getirdiği, “Engelli vatandaşlarımızın 365 gün yanındayız” mesajı, Başkan Yavaş’ın dile getirdiği hizmet anlayışının başkent sathına nasıl yayıldığının göstergesiydi.
“ENGELSİZ BİR DÜNYA” İÇİN…
Film gösteriminin yapıldığı akşamın öncesinde, sabah, “Engelsiz Bir Dünya” adlı özel program vardı ve burada engelli vatandaşlar ile ve aileleri ağırlandı.
AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Engelli Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, oyuncular Hasan Gökhan Kotan, Remzi Kahraman, Arda Deniz Özkan ve Ali Talha, engelli vatandaşlar ve ailelerinin izlediği, Hasan Kalender’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstendiği ‘Kromozom Kardeşler’ filmi, down sendromlu karakterlerin kendilerini topluma kabullendirme mücadelesi verirken ailelerin hayatlarının da onlarla birlikte bir maceraya ve mecraya ilerlediğini anlatıyor.
HALİL İBRAHİM YILMAZ
Konu “Engelsiz Bir Dünya” olunca katılım da yoğun oldu. CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Tütüncübaşı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, BELPA Yönetim Kurulu Başkan Ferhan Özkara, STK temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda engelli vatandaşlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da ABB ile AKK’nin ne büyük bir uyum içinde hizmet ürettiğini şöyle anlattı:
“Engelliliğin toplumsal yaşama katılma konusunda bir engel olmadığı düşüncesinden hareketle sosyal yaşama tam ve eşit katılımı için bir irade ortaya koyuyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ortak akılla hareket etmekten çekinmeyerek toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelerek çok değerli çalışmalar yürütüyor. Engelsiz Sanat Atölyeleri de oluşum sürecinde. Pozitif Kart da engelli erişimini ve hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yaşam kartı. Engelsiz parklar için projeler geliştiriliyor.”
‘FARKLI’ BİR ETKİNLİK VARDI
AKK binasındaki yoğun programda resim yapma etkinliğinin ardından engelli müzik öğrencileri, piyano ve kanun dinletisi ile müzik ziyafeti yaparken, Haldun Karabudak’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Farklı boyutlarıyla engellilik” konulu panel yapıldı.
Panele; Prof. Dr. Erol Belgin, Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu, Prof. Dr. Tülin Düger, Prof. Dr. Ayşe Sanem Şahlı, Prof. Dr. Nezihe Şentürk ve Öğretim Görevlisi Sibel Aktaş katılarak çok önemli görüşler dile getirdi ve değerlendirmelerde bulundu.
“BAŞARI ÖYKÜLERİ” SERGİSİ
AKK Sanat Galerisi’nde açılan ressam Mehmet Ozan Ahi ve Yusuf Akgün’ün “Başarı Öyküleri” adlı sergisi büyük beğeni toplarken, uluslararası platformlarda önemli başarılara imza atan Golball Kadınlar Milli Takım oyuncularına, Ampute Milli Takım sporcuları ile Down Sendromlu Basketbol Milli Takım sporcularına teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.
AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, etkinliklerin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, emek verenlere katılımcılara teşekkür etti.
“BERABER BİR DÜNYA” İÇİN…
Ankara Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığının imza attığı “Beraber Bir Dünya” adlı etkinliğe de yoğun katılım vardı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Köksal Ünal, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Artunç, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Serkan Yorgancılar, Muhtarlıklar Daire Başkanı Önder Yanmaz, Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Ali Bozkurt, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, EGO SPOR Kulübü Başkanı Taner Özgün, EGO SPOR AS Başkanı Gökhan Bozdoğan, ASKİ Sporlu Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Halterci Halil Mutlu, EGO Spor Kulübü sporcuları ve engelli vatandaşlar katıldı.
ABB FOMGET Halk oyunları gösterisiyle renklenen etkinlikte; Çubuk Aile Yaşam Merkezi Bedensel Engelli üyelerinin müzik dinletisi büyük alkış aldı.
RIZA KAYAALP HERKES ADINA…
ASKİ Sporlu Milli Güreşçi Rıza Kayaalp’in “Engelli vatandaşların bizlerden bir farkının olmadığını ve onlarla eşit hakka sahip olduğumuzu düşünen birisiyim.” sözleri, gün boyu verilen mesajlarla insanların gelmesini istedikleri yerin tarifi gibiydi…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz