AB yasadışı göçmenleri Türkiye’ye yollamak istiyor

94

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Avrupa Birliği’nin mülteciler konusunda ikiyüzlü davrandığını belirterek, “AB, Türkiye’ye ‘Güvenli Ülke’ statüsü vererek, Avrupa’ya yasa dışı yollarla geçiş yapan mültecileri Türkiye’ye gönderilmesinin önünü açmak istiyor” dedi.
CHP Mülteciler Komitesi üyesi Türkmen, mülteciler ve sorunlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’de bulunan 2 milyonu aşkın Suriyeli mültecinin yaşadıkları drama dikkat çekerek, AK Parti hükümetinin yanlış politikaları yüzünden vatanlarından kopup gelen bu insanların sorunlarının görmezden gelindiğini ve mültecilerin, Avrupa Birliği ile yapılan pazarlıklara alet edildiğini savundu.
-“TÜM SORUNLARI DA
KABUL ETMİŞ OLACAK”-
Mülteci sorununun sürüncemede kalacak bir konu olmadığına işaret eden Türkmen, Hükümetin Türkiye’deki Suriyelilerin statüsü konusunda net bir tutum alması gerektiğini ifade etti.
Mülteci sorunu nedeniyle AB’nin de tavrını da eleştiren Türkmen, AB’nin bu konuda kuruluş felsefesini, Birleşmiş Milletlerin ilgili sözleşmesini yok sayarak hareket ettiğini belirtti.
AB’nin, Türkiye’ye “Güvenli Ülke” statüsü vererek, Avrupa’ya yasa dışı yollarla geçiş yapan mültecilerin Türkiye’ye gönderilmesinin önünü açmak istediğini belirten Türkmen, “AB aynı zamanda, birliğe giriş koşulu olarak da bu anlaşmayı ortaya koyuyor ki, bu kabul edilemez bir durumdur. AKP hükümeti eğer bu dayatmalara boyun eğer ve bu statüyü kabul ederse, Türkiye’nin, ülkedeki tüm mültecileri ve onlardan doğan tüm sorunları kabul etmiş olacaktır. Dahası Türkiye’den başka ülkelere geçen tüm mültecileri de ülkemize geri almak zorunda kalacağız” dedi.