AB Kudüs’e taşınmıyor, Çin Filistin’i tanıyor…

91

Ateşle oynayan birisi dünyanın en büyük silahlarına sahip bir ülkeyi yönetiyor. Bana göre mesleği cumhurbaşkanlığı olmaması gereken bir adam maalesef Amerika’da hiç adam kalmamış gibi ona verildi.

Kim bilir belki de Soruşturmalar bittikten sonra ortaya çıkar ki cebren ve hile ile o koltuğa oturmuş. Eğer ters ise bütün Amerikan halkı çıldırmış olmalı. Hareketleriyle bazen sempatik bazen itici bazen de gülünç olabiliyor ama bu bana göre bir şovmenin özellikleri olmalı, cumhurbaşkanının değil. Aldığı kararların sorumluluğunun bilincinde olmayan, Yahudi damadı ve Yahudilik dinini seçen kızı İvanka’nın, iş birliği içinde olduğu lobilerin peşinden giden sorumsuz bir adam portresi çiziyor. Trump’ın, seçim öncesi yahudi lobisine verdiği sözü tam bir sene sonra hayata geçirmesi kimseye sormadan dayatması dünyanın her tarafında olumsuz karşılandı. Avrupa Birliği yüksek temsilcisi Mogherini , AB üyesi ülkelerin, Kudüs’e ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 478 sayılı Kanunu uyarınca varılan uluslararası görüş birliğine saygı duymaya devam edeceğini ve Kudüs’ün statüsü belirlenene kadar diplomatik temsilciliklerinin yerleri konusunda değişikliğe gitmeyeceklerini açıkladı.

Avrupa Birliği’nin bu açıklaması önemli. Avrupa’da İsrail’le yüksek ticari hacmi olan ülkelerin olduğunu düşünürsek, en azından İsrail açısından güzel bir haber değil. Avrupa Birliği ilk kez Amerika’yla bu kadar ters düşüyor. Daha önce Obama’ya kadar hemen her siyasi harekette Amerika’yı desteklemişlerdi. Ancak Trump’tan sonra Avrupa Birliği’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı kararlara karşı tavrı tamamen değişti.

Avrupa Birliği Ülkeleri siyasi model olarak Trump’ı çok eleştiriyorlar. En önemlisi diktatör olarak nitelendiriyorlar. Bu da AB’nin yapısına uygun değil. Konuşmalarındaki özensizlik ve şımarık tavırları Trump’a karşı saygılarını kaybettiriyor. Mogherini’nin açıklaması tamamen ABD’nin açıklasının karşıtı olarak bir dik duruş şeklidir. Çünkü ortada henüz netleşmemiş görüşmelerden sonra anlaşmalardan sonra netleşmesi gereken bir durum var. Bunuda en güzel Çin hükümeti açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng, “Çin, Ortadoğu barış sürecini ve Filistinlilerin meşru hak ve çıkarlarını savunmalarını kararlılıkla desteklemektedir’’ dedi. Çin dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ayrıca Çin’in 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olan tam egemenlik ve bağımsızlığa sahip Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini dile getirdi. Bingo!

Bakalım Suudi Arabistan, Kuveyt gibi bir eli yağda bir eli balda, göbekten de Amerika’ya bağlı olan güya Müslüman ülkelerden ses yok. Onlar Trump’la dansa devam eder, islam zirvesine gelir kafa sallar giderler. Zaten Araplar arasında bir birlik olsaydı bugün islam dünyası birbirini yemezdi. Hepsi batı hayranı ama hiç birinde müslüman hayranlığı yok. O nedenle Araplardan pek bir şey beklememek gerek. Bu karardan sonra kuvvetler dengesi değişebilir farklı ittifaklar ortaya çıkabilir, İster misinz birer birer Filistin’i tanısınlar, hiç olmayacak bir olasılık değil bakalım bekleyip göreceğiz.