Avrupa Birliği (AB) Avrupa’da Kopenhag, Brüksel ve en son Paris’te yaşanan terör saldırılarının ardından teröre karşı ‘Anti Terör Merkezi’ kurulmasını önerdi.

AB’nin teröre karşı yeni stratejisi Anti Terör Merkezi’ne ivme kazandırmak için AB üyeleriyle alt yapı oluşturma çalışması başladı. AB Komisyon Başkan Yardımcısı Frans Timmermans geçtiğimiz gün basına verdiği demeçte şöyle konuştu: “Hedefimiz Amerika’da FBI gibi bir istihbarat teşkilatı kurmak değil. AB üye 27 ülke arasında teröre karşı polis ve istihbaratın ortak çalışmasını geliştirmek. Avrupa’da kurulması planlanan Anti Terör Merkezinin, İnterpol ve polis teşkilatlarıyla bilgi alışverişini genişletilmesi hedefleniyor. Çalışmaların 2020 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Hedefte dinci teröristler, teröre maddi destek, silah, internet propagandası, siber suçla mücadele başta geliyor.

Avrupa’da güvenliğin her alanda daha iyi koordine edilmesi için AB üye ülkelerinin istihbarat ve polis birimlerinin bilgileri aralarında daha iyi paylaşmaları isteniyor. Şengen ülkeleri arasında seyahatlerde, sınır kapılarında denetimlerin artması, elektronik enformasyon bilgi sisteminin genişletilmesi bulunuyor. Hava yoluyla seyahat edenlerin yolcu sicil kayıt işleminin kayıt altına alınması düşünülüyor. DHA

FACEBOOK YORUMLARI