• Haberler
Ana Sayfa Teknoloji Haberleri 7,5 milyon yıllık fosiller Bilim Merkezi'nde

7,5 milyon yıllık fosiller Bilim Merkezi’nde

-

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazılarla Taşhan bölgesinde bulunan 7,5 milyon yıllık fosillerin sergiye hazır hale getirilmesi için yapılan çalışmalar sürüyor.

Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından şehrimize kazandırılan Kayseri Bilim Merkezi’ni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile beraber gezdi. Başkan Çelik, Vali Günaydın ile beraber Türkiye’nin en büyük gökevi olan planetaryumda bilimsel film izledi. Vali Günaydın ve Başkan Çelik, Bilim Merkezi’ndeki imalathane çalışmalarına katılan evlatları da ziyaret etti.

Bilim Merkezi’ndeki sergi alanlarını gezen Vali Şehmus Günaydın’a Kayseri Bilim Merkezi Müdürü Suat Şahin bilgi verdi. Bilim Merkezi’ndeki Devr-i Dinozor sergisini de gezen Vali Günaydın ve Başkan Çelik, hemen sonra Bilim Merkezi’nde 7,5 milyon senelik fosiller için oluşturulan laboratuarı ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazılarla Taşhan yerinde bulunan 7,5 milyon senelik fosillerle alakalı yapılan çalışmalar hakkında Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan bilgi verdi. ortalama 4 ay önce kazı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Pehlevan, “Bu önemli buluntuların teşhiriyle alakalı çalışmaları sürdürüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza verdiği destekler sebebiyle teşekkür ediyoruz. Verdiği destekler yardımıyla bu noktalara geldik” dedi.

- Reklam -

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de Kayseri’nin zenginlikler şehri olduğunu dile getirdi ve 7,5 milyon senelik fosillerin de bu zenginliklerin örneği olduğunu söyledi. Eskiye dair izlerin ortaya çıkarılmasının önemine işaret eden Başkan Çelik, “Kültepe’de 6 bin sene öncesine ilişik nesneler çıkarıyoruz. Yamula Barajı kenarında Taşhan yerinde de 7-75 milyon sene eskiye dair hayat izlerini ortaya çıkardık. Dünyada eşi aynı olmayan, günümüz fillerinin atası sayılabilecek bir file ilişik alt çene dişlerinin örneği yok. Bunun dışında farklı nesneler de çıkarılıyor. Şehrimize kıymet katan buluntuları inşallah kısa süre içinde sergilemeye başlayacağız” diye konuştu.

Vali Şehmus Günaydın da, destekleri sebebiyle Büyükşehir Belediyesi’ne çalışmaları sebebiyle de kazı heyetine teşekkür etti. Bu önemli eserleri turizme kazandırmak gerektiğini ifade eden Vali Günaydın, “İlimize daha çok turistin gelmesi için fosil müzesi, ticaret müzesi gibi müzeler açmamız lazım. Bu konuda belediyemizin çalışmaları da var. Bu çalışmalara büyük katkı veren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Emlak piyasasında kriz

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye'de 2019 Temmuz ayında sadece 102.236 adet konut satıldı

Mamak, Ankaralıya depremi hatırlattı

Sabah ezanının üzerinden üç beş dakika geçmişti. O anda algılayamadığınız bir sarsıntı önce bacaklarınıza sonra da tüm bedeninize yayıldığında bir rahatsızlık geçirdiğinizi düşünüyorsunuz.

Kampanya başladı

Politika faizini % 4.25 indiren merkez bankası, ticari bankaların kredi musluklarını açmasını ve parasal genişleme ile ekonomiyi canlandırma ve talepte artış beklentisindeydi.

YPG’li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi

Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Kamışlı kentinde YPG'li teröristlerin sınır hattındaki hareketliği görüntülendi.

Yabancılara konut satışları yedi ayda yüzde 64.5 arttı

Türkiye’de yılın ilk yedi ayında yabancılara yapılan konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64.5 artışla 14 bin 674 düzeyinden 24 bin 144 adete yükseldi.

Mamak parkeye çıktı

Türkiye Basketbol Ligi’nin Ankara temsilcilerinden biri olan Mamak Belediyesi Basketbol Takımı 2019-2020 sezonun ilk antrenmanını gerçekleştirdi.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz