Bir Cumhuriyet çınarı: DTCF

0
4948
- Reklam -

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF), Cumhuriyet’in önde gelen eğitim kurumlarındandır. Genç Cumhuriyet’in, edebiyat, tarih, dil ve genelde sosyal bilim alanındaki önemli atılımlarının başında gelen Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Türkiye’de modernleşme projesinin gerektirdiği bilim ve toplum anlayışı doğrultusunda görev üstlendi ve bu düşüncenin yaşama geçmesinde etkili oldu.

“Bir Cumhuriyet Çınarı: Sözlü Tanıklıklarla Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin 75 Yılı” kitabı işte bu önemli görevi üstlenen DTCF’nin tarihini, ele alıyor. Uluslaşma yolunda geçmiş ile bugün arasında köprülerin kurulabilmesi, bu doğrultuda Anadolu uygarlıklarının yanı sıra Anadolu dışındaki Türklerle ilgili tüm uygarlıkların bilimsel olarak incelenmesi amacıyla 14 Haziran 1935’te kurulan DTCF, özünde Cumhuriyet’in modernleşme projesinin önemli bir adımıdır.

“Bir Cumhuriyet Çınarı: Sözlü Tanıklıklarla Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin 75 Yılı”nda, bugünkü Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün ve Küçük Tiyatro’nun bulunduğu Evkaf Apartmanı’nda kiralanan dört dairede 1936’da 195 öğrenciyle eğitime başlayan DTCF’nin günümüze uzanan yolculuğu anlatılıyor. İlk mezunlardan son mezunlara, akademik kadrodan idari personele kadar elli iki kişiyle yapılan bu sözlü tarih çalışması, hem 1930’lu yılların Ankara’sını ve tartışmalarını hem de DTCF’nin özgün yapısını ve bu yapının nasıl kurulduğunu anlamak için bir rehber niteliğini taşıyor.

- Reklam -

Bu önemli çalışmaya imza atan Prof. Dr. Hayriye Erbaş, Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji Bölüm Başkanı. Ankara ve Kırıkkale’de sınıf ve kültür konulu doktora çalışmasını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yaptı. Doktora sonrasında University of London School of Oriental and African Studies bünyesindeki Antropoloji ve Sosyoloji Bölümü’nde konuk araştırmacı olarak bulunan Erbaş, Türkiyeli göçmenler üzerine bir alan araştırması gerçekleştirdi. Sınıf, göç, gelişme ve azgelişme, teknoloji ve toplumsal değişme konuları üzerinde çalışan Erbaş, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Biyoteknoloji Enstitüsü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

DUMANI ÜSTÜNDE: Âşık Kedi, Özlem Anar, Çınar Y.

BU KİTAPLARA DİKKAT:

Zamanın İzinde, Ercan Kesal, Enis Rıza, Ayrıntı.
Don Kişot Nasıl Yapıldı,
Viktor Şklovski, Altıkırkbeş.

Gelibolu-Mitin Sonu, Robin Prior, Akılçelen

OKU ve SAKLA: Tek Adam, Şevket Süreyya
Aydemir.

BİR SÖZ: Gençlerini kitapla beslemeyen ulusların sonu acıdır. Ovidius.

ANKARA’DA BU HAFTANIN TARİHİ:

27 Şubat 1988- Türkiye’de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde yapıldı. Hasta, gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.
28 Şubat 1937- Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuruldu.
1 Mart 1923- Mustafa Kemal Paşa, TBMM’nin yeni çalışma dönemini açtı. Mustafa Kemal’in açış konuşmasını Mecliste dinleyiciler balkonundan izleyen Latife Hanım, Meclise gelen ilk kadın oldu.
1 Mart 1925- Anadolu Ajansı Türk Anonim Şirketi kurularak, AA şirket statüsüne kavuştu. Ahmet Ağaoğlu AA’nın ilk Yönetim Kurulu Başkanı, Alaeddin Bey ilk Genel Müdürü oldu.
1 Mart 1935- TBMM 5. Dönem çalışmalarına başladı. Atatürk, 4. Kez Cumhurbaşkanı seçildi. TBMM’de ilk kez 18 kadın milletvekili yer aldı.
4 Mart 1934- Ankara Radyosu yayınına başladı.
5 Mart 1934- Eski millî eğitim bakanlarından Dr. Reşit Galip, Ankara’da öldü.
5 Mart 1941- Millî Mücadele’de Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alan Türkiye’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı Rifat Börekçi, Ankara’da vefat etti.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz