6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali “Yusuf İle Züleyha” Operası ile başlayacak

130

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açılışı
Festivalin ilk temsilleri olan Saraydan Kız Kaçırma “operasının İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesinde gerçekleşecek temsillerinin olumsuz hava koşullarından dolayı ertelenmesi ile festivalin açılışı 11 Haziran 2015 tarihinde, Kadıköy Süreyya Opera sahnelenecek “Yusuf ile Züleyha” ile gerçekleştirilecektir.
8 -9 Haziran 2015 tarihinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesinde sahnelenecek Saraydan Kız Kaçırma Operası ise 15-16 Haziran 2015 tarihine ertelenerek: yine aynı saat olan saat:21: 00 de, Arkeoloji Müzeleri Bahçesinde sahnelenecektir
Nezihe Araz’ın kaleminden, bestesi Okan Demiriş’e ait “Yusuf İle Züleyha” operası ise; Yakup Peygamber’in ‘bereketli buğday tanelerim’ diye sevdiği çocukları arasında ayrım yaparak, en küçük çocuğu Yusuf’u hepsinden çok sevmesi, Yusuf’un zorluklarla ve haksızlıklarla geçen hayatını, kıskanç kardeşlerinin onu bir kuyuya atmasıyla evinden ve babasından ayrılmasını, köle olarak satılmasını ve Züleyha ile tanışmasını konu almaktadır.
İstanbul Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek eserin rejisörlüğünü Aytaç MANİZADE, orkestra şefliğini Serdar YALÇIN’ın yaptığı eserde Yusuf ‘u Ali Murat ERENGÜL ile Yoel KEŞAP, Züleyha’yı Burçin SAVIGNE ile Hande SONER ÜRBEN dönüşümlü seslendirecek. 3 perde ve 2 saat 40 dakika olan eserin dekor tasarımı Çağda ÇİTKAYA’ya, kostüm tasarımı Çimen SOMUNCUOĞLU’na, ışık tasarım Tahsin ÇETİN’e, koreografisi Çiğdem E. ÖZTÜRK’e ait. Festivalin devamındaki eser, 13 Haziran 2015 tarihinde Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin Haliç Kongre Merkezi’nde sahneleyeceği “Romeo ile Jülyet” olacak.