4 Partinin gözü de gençlerin oyunda

107

7 Haziran seçiminin gözdesi emeklilerdi. İddialı tüm partiler 11 milyon emekliyi etkileyebilmek amacıyla harekete geçmiş, maaş artışından bayramlarda ikramiye verilmesine kadar çeşitli vaatlerde bulunmuştu. 1 Kasım için partiler emeklilere geçen seçimde verdikleri sözlerden geri dönmüyorlar ama bu seçimin gözde kitlesi öyle anlaşılıyor ki emekliler değil gençler olacak.
Haziran’dan bu yana 330 bin gencin yeni seçmen olarak kayıtlara girmesi galiba bunun en önemli nedeni. Bazı seçim çevrelerinde birkaç binlik oy kaymaları milletvekili sayısını önemli ölçüde değiştirebilir. Partiler “Bu oylar neden yeni genç seçmenlerden gelmesin” diye düşünüyor olmalılar.
++
İş garantili eğitim, öğrencilere bedava öğle yemeği, yurt sorununun çözümü, lise son öğrencilerinin eğitim masraflarına katkı, üniversiteden mezun olanların iş bulana kadar öğrenim kredisi taksitinin durdurulması CHP’nin gençlere yönelik vaatlerinden sadece bazıları. Tabii taşerona kadro, maçlara girişe sınırlama getiren Passolig uygulamasının kaldırılması ve asgari ücretin 1500 liraya yükseltilmesi gibi vaatler de öncelikle gençleri ilgilendiriyor.
Ak Parti de gençlerin seçimlerdeki önemini anlamışa benziyor. Diğer partilerin gençleri hedef alan tüm vaatlerinin benzerlerini (Asgari ücretin artması, taşeron sisteminin kalkması, yurt sorununun çözümü, gençlerin eğitim giderlerine katkı gibi) onlar da seslendirmeye başladılar. Seçim gününe kadar yeni ve daha cazip vaatlerin ortaya çıkması da söz konusu.
HDP, özellikle Kürt gençlerin ideolojik nedenlerle kendilerine oy verdiğini ve bundan sonra da vereceğini biliyor. HDP, gençlere, diğer partilerden farklı olarak zorunlu askerlik hizmetinin kaldırılması yani vicdani ret hakkı vaat ediyor.
Gençleri büyük oy potansiyeli olarak gören partilerden biri de MHP. Bu parti Türk gençlerinin ideolojik yani milliyetçi duygularla kendilerine yöneldiğini düşünüyor ve bundan sonra da aynı şekilde yöneleceğine inanıyor.
++
Türkiye genç bir nüfusa sahip. Dolayısıyla seçmen çoğunluğu da genç.
Bunun anlamı, 1 Kasım seçiminin kaderini gençlerin belirleyeceğidir.