39 Lira

0
118

Aslında haksızlık etmeyeyim küsuratı ile beraber tamı tamına günlük 39 lira 24 kuruş!Bildiğimiz kadarı ile Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişi işten çıkarma yasağı ile mahkum edildiği ve ücretsiz izin desteği adı verilen bu ödeme ile yaşama tutunmaya çalışıyor.

Destek ödemesi ayda 1,177 TL yapıyor. Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla birlikte 8.93 TL’lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL olarak ödeniyor.

Şaşırdık mı? Elbette hayır, AKP iktidarı büyük küçük, az çok demeden herhangi bir şeyden vergi almazsa olmaz değil mi?

Gelelim bu paranın neye yetip neye yetmeyeceğine, hesap basit:

1 ekmek 1.5 lira.

1 simit 2 lira.

En ucuz katık olan, peynirin kilosu 35, zeytinin kilosu ise 20 lira.

Bir insan ise eninde sonunda günde üç öğün yemek yemek zorunda:

Sabah 1 ekmek 250 gram peynir, 100 gram zeytin yese yapar 12 lira 25 kuruş.

Öğlen 2 simit 250 gram peynir, 100 gram zeytin yese yapar 14 lira 75 kuruş.

Akşam 1 ekmek, 250 gram peynir, 100 gram zeytin yese yaptı 12 lira 25 kuruş.

Alt alta yazar, toplarsan yapar sana 39 lira 25 kuruş…

Bu ücreti belirleyenler gerçekten, bir kuruşluk küsurat hatası ile ucu ucuna iyi hesap yapmışlar, peynir ekmek hesabını fevkalade tutturmuşlar. Hesabı yaparken damga vergi için kesilen 8 lira 93 kuruşu atlamışlar, lakin o kadar kusur kadı kızında da olur deyip, görmezden gelmek lazım.

Tabi bu hesabı tutturabilmek için bile Türkiye İstatistik Kurumunun fiyat aldığı marketleri bulup oradan alışveriş yapmak gerekiyor, yoksa parayı yetirmek asla mümkün olmaz.

Ev kirası, elektrik, su, telefon parası bu rakama dahil değil. Parkta yatar, defi hacetini gidermek için ağaç dibi arar, suyu çeşmeden içip, haberleşmeyi dumanla yaparsan bu masraflardan kurtulur zeytin, peynir, ekmek ile hayatta kalabilirsin elbette.

Tabi bakmak zorunda olduğun ana baba, çoluk çocuk ya da bir eş varsa bu hesap hepten şaşar, şirazeden çıkar gider.

Üstelik bu para devletin kesesinden de çıkmıyor, zaten çalışanların parası olan işsizlik fonundan karşılanıyor.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan İşsizlik Sigortası Fonu bültenine göre 2020 Ocak- Ağustos döneminde:

Ücretsiz izin desteği olarak İşsizlik Sigortası Fonundan verilen nakdi ücret desteği toplamı 3 milyar 650 milyon 747 bin TL kadar.

Aynı dönemde İşsizlik Fonundan 19.5 milyar kısa çalışma ödeneği ve 6.6 milyar TL işsizlik ödeneği ödemesi de yapılmış.

Fondan işverene teşvik ve destek ödemeleri de yapılıyor. 2018’de 10.7 milyar, 2019’da 16.1 milyar olan teşvik ve destek ödemeleri bu yılın Ocak – Ağustos döneminde 11,4 milyar liraya ulaşmış bulunuyor.

Buradan da görüldüğü üzere devlet elini cebine atmamış, harcamaları gene çalışanların kesesinden, çalışanlara ait olan İşsizlik Sigortası Fonundan yapmış bulunuyor.

Diğer yandan Türk insanını böyle bir yokluğa, böyle bir yoksulluğa mahkum eden zevata bakın; hemen hepsi üç beş yerden ballı kaymaklı maaşlar alıyor, parkta değil lüküs lojmanlarda yatıyor, yedikleri önlerinde yemedikleri artlarında, işsiz kalma korkuları da yok fakat gözleri hala doymuyor, dahası yok mu diye aranıyorlar.

Pandemi koşullarında diğer devletlerin halklarını işsiz ve gelirsiz kalmaktan korumak için yaptıklarına bir bakarsanız AKP iktidarının bu ekonomik ve sosyal kriz ortamında halka el uzatmakta ne kadar yetersiz kaldığını çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İktidar bu yoldan hızlıca dönmelidir!

İlk yapılması gereken bu ücretsiz izin nakdi destek miktarını hiç değilse asgari ücret seviyesine çıkarmak olmalıdır.

İkinci olarak asgari ücretin yıl başı beklenmeden güncellenmesi ve emekli maaşlarının da derhal arttırılması gerekiyor. Burada da iktidar elini korkak alıştırmamalı, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarını değil; piyasa gerçeklerini dikkate almalıdır.

Behemehal bu tedbirler alınmazsa ekonomik krizin vatandaşlar üzerinde yaratacağı sosyal ve ekonomik tahribatlar derinleşecek ve kalıcı olacaktır. Bu durumun siyasete yansıması siyasal ve sosyal gerilimlerin kaçınılmaz olması da doğaldır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz