Karşıyaka mezarlığının karşısında bulunan İvedik Köyü’nün içine mezarlık yapılıyor. Köy halkı tepkili, İvedik Köyü Mahallesi Muhtarı Ercan Altınok,” köyümüzün içinde mezarlık istemiyoruz” dedi…

İvedik köyü Ankara’nın en eski köylerinden. 300 yıllık bir tarihe sahip olan köyün içindeki tepede 100 dönümlük arazinin mezarlık yapılması kararı köy halkının tepkisine neden oldu.
Hazine arazisine dahil olan bu 100 dönümlük alan evlerin içinde kalıyor. Devletin araziye istediği gibi değerlendirme hakkı var ancak köy halkı böyle bir karar alınırken kendilerinin fikirlerinin alınmamasından şikâyetçi.

Ankara’nın mezarlık yükünü kaldırabilmek için Mamak Ortaköy Mezarlığı’nın da hazırlanmasına rağmen tarihi köydeki 100 dönümlük arazinin mezarlık olarak değerlendirilmesi köy halkında şüphe uyandırmış. Mezarlık dışında her türlü sosyal faaliyet alanına açık olduklarını dile getiren halk evlerinin arasına mezarlık yapılması yerine park alanı, spor alanı gibi sosyal faaliyet alanları istiyor.
İvedik Köyü Mahallesi Muhtarı Ercan Altınok köy halkı adına tepkilerini dile getirdi. Altınok, ” İvedik Köyü tarihi bir köy. Yaklaşık olarak 300 yıllık tarihi olan bir yer burası. 300 hane 1500-1600 nüfusumuz var. Buranın halkı burada doğmuş, burada büyümüş köylerini seven insanlar. Böyle tarihi olan bir köye sahip çıkılması gerekirken bir bakıyoruz Büyükşehir Belediyesi tarafından köyümüzün içinde ki 100 dönümlük bir tepeye mezarlık yapılması kararı alınıyor. Bu tepe evlerimizin içinde. Zaten karşı tepemiz mezarlık şimdi birde burnumuzun dibine kadar mezarlık yapmak istiyorlar, nefes alabileceğimiz yer kalmadı.”

İVEDİK CADDESİ ADINI BURADAN ALIR

Ankara’nın en uzun caddelerinden olan İvedik Caddesi’nin ismini köylerinden aldığını belirten Muhtar Altınok, ” Köyümüz tarihi bir yer olduğu için pek çok yere de ismini vermiştir. Mesela herkes İvedik Köyü’nü bilmez ancak İvedik Caddesi’ni bilir. Yine aynı şekilde herkes İvedik Organize Sanayi Bölgesi’ni bilir işte buralar ismini bizim köyümüzden aldı. Şimdi köyümüzü mezarlık yapmak istiyorlar. Devlet hazinesi olan bu 100 dönümlük alanı köy halkının faydalanabileceği sosyal alan olarak kullanmak varken mezarlık yapılmasına anlam veremiyoruz. 100 dönüm mezarlığın kime faydası olacak, gerçekten Ankara’nın mezarlık problemini çözecekse hiç sesimizi çıkartmadan kenara çekiliriz ama 100 dönüm mezarlığın kimseye faydası dokunmaz” dedi.

BURADAN HEP OY ALDILAR

Sözlerine devam eden Altınok, ” Ak Parti kurulduğundan bu yana bu köyden yüzde 80, yüzde 90 oy aldı. Buranın halkı her zaman onları destekledi ancak köyün içine mezarlık yapılma kararı alındığında kimse gelip fikrimizi almadı, ya da bilgilendirilmedik. Ocak ayında böyle bir karar alınmış bizim elimize dördüncü ayda geçti. Böyle tarihi bir köyün restore edilmesi gerekirken evlerinin içine mezarlık yapılması akıl alacak bir durum değil. Burada yaşlılarımız var çocuklarımız var onların gidebilecekleri herhangi bir park alanı yok. Park yapın, yada çocukların, gençlerin faydalanabileceği spor alanları inşa edin.
Mezarlık müdürüyle konuştuğum kadarıyla bu ayın 15’inde hafriyat işlerine başlanacakmış. Biz köy halkı olarak köyümüzün içine, evlerimizin dibine mezarlık yapılmasına karşıyız. 15 Temmuz’da ülkemize nasıl sahip çıktıysak, 15 Ekim’de de köyümüze sahip çıkacağız. Bu kararın durdurulması için her türlü yasal süreci başlattık ancak henüz bir geri dönüş alamadık beklemedeyiz. Kararı değiştirene kadar uğraşacağız. Burada ki 100 dönümlük arazinin birilerine özel mezarlık olacağı yönünde söylentilerde dolaşıyor” ifadelerinde bulundu.

HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

İvedik Köyü Derneği yönetim kadrosundan Murat Kubat’ta tepkilerini dile getirdi. Kubat, “100 dönümlük bir arazi Ankara’yı kurtaracaksa biz komple köyümüzü de veririz. Burada devleti fayda görsün diye arazini hibe etmiş bir sürü insanımız var. Bu insanların göreceği saygı, hizmet bu kadar mı? Buranın mezarlık yapılması haricinde her türlü sosyal faaliyet alanı olması konusunda kimsenin itirazı yok. Altındağ Belediyesi’nin yaptığı gibi buradaki tarihi evlerin restore edilmesi gerekirken bir bakıyoruz mezarlık yapılması kararı alınmış ve kimsenin haberi yok.
Kararı değiştirene kadar uğraşacağız. Köy halkı olarak bu konuda hemfikiriz. Şiddete başvurmadan hukuki yollarla bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız. Gerekirse tüm köy halkı kepçelerin önüne yatacağız” dedi.
Öte yandan köydeki bu 100 dönümlük arazi alan imara açılmadan önce mera, olarak geçerken, imardan sonra hazine alanına geçmiş.

VERDİĞİM ARAZİ MEZARLIK OLDU

Köyün eski muhtarlarından Abdullah Altınok, “Şuan Karşıyaka Mezarlığı’nın içinde yer alan bir miktar arazimi yeşil kuşak olması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na yaklaşık 20-25 yıl önce hibe ettim. Durum düşündüğüm gibi gelişmedi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı arazimi Büyükşehir Belediyesi’ne devretti, belediyede araziyi mezarlık yaptı. Şimdi bizim köyümüze de göz diktiler. Devletim için koskocaman bir araziyi gözümü kırpmadan hibe ettim. Yine olsa yine yaparım ancak yaşadığımız yerin içine mezarlık yapılmasını hak etmiyoruz. Ben hayatım boyunca burada yaşadım atalarımda buradaydı. Biz vatanına, milletine bağlı insanlarız hak ettiğimiz bu değil” dedi.
Köy halkı bir bütün olarak köylerinin içine mezarlık yapılmasına karşı çıkıyor. Ortak fikirleri 100 dönümlük arazinin mezarlık harici sosyal faaliyet alanı olarak değerlendirilmesi yönünde. Yaklaşık 1500-1600 kişinin yaşadığı üstelik 300 yıllık bir tarihe sahip olan bu köy yok sayılamayacak nitelikte. Köy halkı mezarlık yapılmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getiriyor. Her türlü makama başvurmalarına rağmen geri dönüş alamadıklarını ifade ediyorlar. Seslerini duyurup bu kararın kaldırılmasını talep ediyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz