3. Uluslararası Mersin Bisiklet Festivali başlıyor

325

MERSİN Bisiklet Derneği (MERBİSDER) bu yıl 3’üncü kez düzenleyeceği Uluslararası Mersin Bisiklet Festivali 8-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında yurt içinde ve dışından gelecek olan bisikletçiler, titizlikle seçilen rota ile kentin tarihini, doğal güzelliklerini ve plajlarını yakından tanıma fırsatı bulacak.
3’üncü Uluslararası Mersin Bisiklet Festivali’nin 3 gün süreceğini belirten MERBİSDER Başkanı Zerin Arslantaş, “Festivale Türkiye dışında birçok bisikletçi katılacak. Uluslararası katılım nedeni ile kentimizi tanıtmak amacıyla rotaları titizlikle seçtik.
Festivalde Mersin dışından katılımcılara birçok tarihi eserimiz, doğal güzelliklerimiz, plajlarımız tanıtılacak. Festivalimizle, 9 bin yıllık tarihe sahip kentimizin coğrafi özelliklerini, açık hava müzesi şeklindeki tarihi eserlerini, doğasını, kumsallarını bisiklet rotaları oluşturarak yurtiçi ve yurt dışında yaşayan bisiklet sevdalısı arkadaşlarımızla bu güzellikleri paylaşmak ve beraber pedallamak istedik” dedi.
Arslantaş, çok farklı rota nedeni ile büyük bir talep aldıklarını ifade ederek, “Her gün görebileceğiniz tarihi eserler ve aynı zamanda deniz molalarımızla, plajlarında zaman geçirebileceğiz bir program hazırladık.
Parkurlarımız çoğunluk asfalt olmak üzere arazi rotaları ile birlikte her tür rotada gidebileceğiniz şekilde çıkarttık. Dileğimiz, katılımcı arkadaşlarımızın festivalimizde güzel zaman geçirmesi ve Mersin’den mutlu ayrılmasıdır. Amacımız, spor yaparak aynı zamanda kentimizin turizme katkı sağlanarak kentimizin tanımının yapılmasıdır.
Festival süresince katılımcılarımız, Kumkuyu Halk Plajı’nda sabit olmak üzere kamp kuracak. Her gün çıkış Kumkuyu Halk Plajı olmak üzere günlük, Erdemli, Silifke, Ayaş Elause Sebaste antik kenti, Adamkayalar, Kızkalesi, Cennet Cehennem Obruğu, Astım Mağarası, Narlıkuyu, Akyar Plajı, Üçtepe Köyü, Üçtepe Göleti, Lamos Kanyonu olmak üzere 3 günde yaklaşık 160 kilometre pedal çevirecek” diye konuştu.