İSTANBUL Avcılar’daki 5 amatör sanat grubu ’27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü sokakta kutladı.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için akşam, üzerlerinde kostümleri olduğu halde trafiğe kapalı Marmara Caddesi’nde bir araya gelen ‘Avcılar Sanat Platformu’ndaki tiyatrocular, ‘Sev Kardeşim’ şarkısının müziği ile dans ederek yürüdü. ‘Tiyatro iyidir, korkmadan gidin’, ‘Tiyatro candır’, ‘Tiyatro insanlaşmaktır’, ‘Tiyatro halktır, halkındır’ yazılı dövizleri taşıyan sanatçılardan bir bölümü ellerindeki darbukalarla müziğe eşlik ederken, renkli yürüyüş ilgi çekti.

DUNYA TIYATROLAR GUNU NEDENIYLE ISTANBUL AVCILAR’DAKI CESITLI AMATOR SANAT ATOLYESI SANATCILARI TRAFIGE KAPALI MARMARA CADDESI’NDE YURUDUKTEN SONRA BELEDIYE HAVUZ MEYDANI’NDA BASIN ACIKLAMASI YAPTI. SKECLERIN ARDINDAN AMATOR TIYATROCULAR DAVUL ZURNA ESLIGINDE HALAY CEKTI. (FOTOGRAF:IHSAN DORTKARDES/ISTANBUL-DHA)

Belediye Havuz Meydanı önüne kadar dans ederek yürüyen amatör sanatçılar basın açıklamasını bölümler halinde okudu. Sanatsız toplumun güçsüz olduğu belirtilirken, tiyatronun topluma ulaşmak için araya aracı koymaya gerek olmadığı vurgulandı. Mini skeçlerin de sergilendiği etkinlikte daha sonra davul-zurna eşliğinde halay çekildi.

Grubun arasında bulunan palyaço ile mim sanatlarını birleştirerek ‘Duran Adam’ karakterini canlandırarak izleyenleri şaşırtıp güldüren Özgür Çalışkan da, bu kez makyajsız, yırtık pantolonu ile halaya eşlik etti.

Bu günde ‘Duran’ değil, ‘Oynayan adamı’ canlandırdığını belirten Çalışkan herkesi tiyatroya destek vermeye çağırdı. CHP Avcılar İlçe ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticilerin de katıldığı amatör sanatçıların sokaktaki ‘Dünya Tiyatrolar Günü’ kutlaması saz ile verilen mini konser ile sona erdi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.