26 Bin katil zanlısını da asalım mı?

0
429

Türkiye’ de bugün itibarı ile 26 bin 482 kişi cinayet işledikleri için ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyorlar. Özgecan’ın vahşice öldürülmesi toplumda, “ idam cezası geri getirilsin” tepkisine yol açtı. Günün sorusu şu: “ İdam cezası yasalarımıza tekrar konulsun mu? Türkiye’nin yeni kurulmakta olan Tahkim Kuruluna seçilen yazarımız Avukat Rifat Mehmet Bacanlı’nın görüşünü aldım.
Türkiye’ de hukuk sistemi sürekli tartışılıyor. Son tartışma, “idam cezası geri getirilsin “ diyenlerle, “ hayır getirilmesin” diyenler arasında.
İdam cezasının kaldırılmasının bu tür olayları çözmeyeceğini ifade edenler Amerika’ da bulunan elektrikli sandalye ve zehirli iğne ile öldürülmesinin çözüm olmadığının örneğini veriyorlar.
İdam cezası isteyenler ise, “ mağdurların bu durumlarını ortadan kaldırılması toplumsal vicdanı da rahatlatır “ görüşündeler.
Türkiye’ de 1983 Kasım ayından bu yana idam cezası uygulanmıyor. Son idamlar 12 Eylül askeri müdahalesinin yönetimde olduğu 1980-1983 Kasım ayına kadar olan süreçte yapıldı.
Rahmetli Turgut Özal’ın 6 Kasım 1983 tarihinde Hükümeti kurmasından sonra Anavatan Partisi iktidarı o günlerde Meclis’e gelen hiçbir idam cezasını onaylamadı. O günkü Anayasa ve yasalarda Meclis onayı gerekiyordu.
Daha sonra Rahmetli Bülent Ecevit’ in Başbakanlığı döneminde DSP, ANAP ve MHP hükümeti de İdam Cezalarını kaldırdı.
Türkiye’nin yeni kurulmakta olan Tahkim Kuruluna seçilen yazarımız Avukat Rifat Mehmet Bacanlı’nın görüşünü aldım. Bacanlı idam cezaları konusunda şunları söyledi:
“Şahsi kanaatim idam cezalarının yasalarda yer almasıdır. Ancak bu cezanın geri getirilmesi değerlendirilirken popülist davranılmamalıdır. AB yasaları gereği yürürlükten kaldırdığımız bir cezanın geri getirilmesinin fayda ve zararları sakin bir toplumsal ortamda yetkin hukukçularca tartışılmalıdır. Hangi suçlar için idam cezasının getirileceği net olarak ortaya konmalıdır. İdam cezası suçların işlenmesini ortadan kaldırmaz suçtan önce caydırıcılık ve suç işlendikten sonra adalet duygusunun tatminini sağlar. İdam cezası silahı yanlış el ve iktidarların eline geçer ise Fransız ihtilalinden beri görüldüğü üzere toplumu terörize edebilir. İdam cezası çok sınırlı suçlarda, meclis onayı veya mağdur yakınlarının af yetkisi gibi daha üst kontrol mekanizmaları kurularak yargılamada kullanılabilir.
Özgecan olayında sanığın bu suçun cezası idam olsa idi de aynı fiilleri işleyeceğini düşünüyorum.”
İşte günün yorumu. Karar sizin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz