Ana Sayfa Güncel Haberler 26 belediye başkanı azledildi

26 belediye başkanı azledildi

-

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Erzurum’da yaptığı açıklamada, yapılan soruşturmaların ardından şimdiye kadar 26 belediye başkanının görevden uzaklaştırıldığını belirtti. Efkan Ala,” Hizmet yerine, çukur kazanları, bomba gönderenleri de asla affetmesinler” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, incelemelerde bulunduğu Erzurum’un Tortum ilçesinde ” 26 belediye başkanı azledildi ” dedi. Ala gündemdeki konuları değerlendirdi. Mazıdağı Belediye Başkanı Necla Yıldırım ile “eş başkan” olarak anılan belediye meclis üyesi Ali Özkan’ın, Artuklu ilçesi Cevizlik Jandarma Karakolu’na bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısı sonrası görevlerinden alındıklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, incelemelerde bulunduğu Erzurum’un Tortum ilçesinde ” 26 belediye başkanı azledildi ” dedi.

26 belediye başkanı azledildiğini vurgulayan Ala, “Mazıdağı’ndaki patlamada, bizim, müfettişlerin ve valilik değerlendirmelerine göre ciddi problemler var. Orada belediyenin bir kamyonu kullanılmıştır. Bu olacak iş değildir. Buna fırsat veren kim olursa olsun, gereği yapılır ve gereği de yapılmıştır” diye konuştu

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmıştır. Devletin ve milletin imkanlarını, hele hele araçlarını terör örgütüne bombalı saldırıda bulunsun diye, bir şekilde buna imkan sağlar ve tahsis ederse gereği derhal yerine getirilir. Bu konuda soruşturma açtığımız belediye başkanlarını, bu konuya ilişkin yine soruşturma açılmış meclis üyelerini görevden uzaklaştırıyoruz.”

“HİZMET YERİNE, ÇUKUR KAZANLARI AFFETMESİNLER”

Küresel bir sorun haline gelen terörle topyekun mücadele yapılması gerektiğine işaret eden Efkan Ala, terörün uluslararası işbirliği gerektiren bir boyuta ulaştığını belirtti. Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bir terör saldırısı olduğu zaman İçişleri Bakanları olarak İngiltere’den ABD’ye, Fransa’dan, Almanya ve Hollanda’ya kadar işbirliği içinde karşı durduklarını anlatan Bakan Ala, bakanlarla haberleştiklerini, alınacak tedbirleri görüştüklerini bildirdi. Bakan Efkan Ala şöyle devam etti:

“O bakımdan herkesin aklını başına alması lazım. Türkiye sınırları içerisinde milletin verdiği yetkiyi hiç kimse milletin aleyhine kullanamaz, kullanırsa da gereği yapılır. Bugüne kadar 26 belediye başkanı görevden uzaklaştırıldı. Çünkü millet onlara ‘hizmet etsin’ diye oy veriyor. Önce kanal kazdılar, çocukları, oradaki insanları arkasına koydular. Kanalları kazarken milletin verdiği paraları ki biz hiç ayrım yapmadan devletin payı neyse gönderiyoruz, onları kanalda kullandılar. Sonra biz kanalları kapattık, temizledik, bu sefer de belediye araçlarını bombalı saldırılarda kullandırıyorlar. Teröristler çeşitli yollarla bahane uyduruyorlar, kurnazlıklar yapıyorlar ama devlet soruşturma açtığında bunların hepsi ortaya çıkıyor. O bakımdan milletimize ve hele orada yaşayan vatandaşlarımıza söyleyeceğim şey şudur: Ciddi şekilde kendi oylarının hesabını da sorsunlar. Oy verdiler, hizmet istesinler. Kendilerine hizmet yerine, çukur kazanları, bomba gönderenleri de asla affetmesinler. Bu siyasetin kabul edebileceği bir durum değil. Siyaset varsa şiddet yoktur, terör yoktur. Teröre destek olunca biz de gereğini yaparız, yapıyoruz ve görevden uzaklaştırıyoruz. Bundan sonra da tavrımızda hiçbir değişiklik olmayacak, daha da ciddi bir şekilde meselenin üzerine gideceğiz.”

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK KONUSUNDA ALA: MİLLETİMİZ MÜSTERİH OLSUN

Suriyeli sığınmacılar ile Ukrayna’dan getirilerek Türkiye’de iskan edilen Ahıska Türklerine vatandaşlık hakkı tanınmasının İçişleri Bakanlığının sorumluluk ve görevleri arasında bulunduğuna dikkati çeken Efkan Ala, “Memleketimizin ve milletimizin lehine ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Bizim aldığımız hiçbir karar, milletimizin aleyhine olmaz. Milletimiz burada müsterih olsun. İkincisi bizim misafirlerimiz, Türkiye’de şu ana kadar dünyanın gıpta ettiği bir şekilde muamele görmüşlerdir. Bizim misafirperverliğimize yakışır bir şekilde şimdiye kadar nasıl yönettiysek bu mevzuyu, bundan sonraki alacağımız kararlar, milletimiz bilsin ki hem o misafirlerimizin lehine hem milletimizin lehine olacaktır ve tercih söz konusu değildir” diye konuştu.
Türkiye’nin ‘el açan değil, yardım eden Türkiye’ kategorisinde en başa oturduğunu savunan Efkan Ala, bazı ülkelerin 2 milyon 750 bin Suriyeli’den öğretmen, doktor gibi olan 500 kişiyi almak için liste yaptıklarını bildirdi. Yüzde 80’ni doktor, mühendis, öğretmen veya sosyal hizmet sunacakları seçtiklerini anlatan Ala, “Peki burada bizim hizmet sunduğumuz insanlara, Arapça bilen ve onlara hizmet sunmamıza yardımcı olacak kişileri alıp götürürseniz, burada hizmeti kim sunacak? Biz şimdiye kadar diplomatik yollardan gerekli müdahaleleri yaptık” diye sözlerini tamamladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Tortum ve Narman ilçelerindeki gezi ve incelemelerinin ardından memleketi Oltu ilçesine geçti. Bakan Ala, ilçe girişindeki karayolunda coşkulu kalabalık tarafından karşılandı. Zeynep Aras adlı kız çocuğu Bakan Efkan Ala’ya çiçek verdi. Karşılamaya gelenlerle tokalaşıp sohbet eden Bakan Ala’ya 25 Mart Spor Kulübü Başkanı olan Oltu Belediye Meclis üyesi Ahmet Zengin, 25 Mart Spor’un formasını hediye etti. Bakan ve beraberindekiler daha sonra Oltu Hükümet binası inşaatında incelemelerde bulundu.

Dursun Murat AYDIN / (OLTU) / ERZURUM / DHA

Bu Haberler Kaçmaz!

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

Facebook milyonlarca Instagram şifresini ‘korumasız’ saklamış

Facebook, Instagram kullanıcılarının şifrelerini korumasız bir şekilde sunucularında 'yanlışlıkla' depoladıklarını açıkladı.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.