24 Kasım Öğretmenler Günü

0
32

Bu makaleme başlarken hayatını öğrencilerine adamış, bedenden insan yoğuran tüm öğretmenlerimize selam olsun diyorum…

İnsan olmak zordur, elbette herkes insan olarak doğar ve lakin “insan” olma sıfatı herkese nasip olmaz. Bir insan, insan olma sıfatına sahip olabildiyse eğer, onun bu başarısında öğretmenlerinin rolü çok ama çok büyüktür…

Bu gün bir öğretmenler gününü daha kutluyoruz, bir çok insan benim gibi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve gelmiş geçmiş bütün öğretmenlerimizi saygı ile yad ediyor, onları alkışlıyor ve saygılarını sunuyorlar.

- Reklam -

Öncelikle yılın bir günü değil her günü öğretmenlerimizin önemini hatırlamamız, hatırlatmamız gerekmektedir.

Böyle özel günler elbette önemlidir, lakin gerçekleri unutmamak, hatırlamak çok daha önemlidir. Bu gün bu ülkede öğretmenlerimiz hayat şartları altında ezilmektedirler.

Hocam hakkın ödenmez” diyerek öğretmenlerimizin haklarını ödemeyen bu sisteme aldırış etmeden günümüzü gün etmemiz, sadece öğretmenlerimize haksızlık ve saygısızlık değil, aynı zamanda milletimizin geleceğine de ihanettir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş toplum ütopyası ancak ve ancak öğretmenler tarafından bina edilebilirdi. Oysa biz ne yaptık ticarileşen eğitim bir sisteminde öğretmenleri yokluğa yoksulluğa ve hatta açlığa mahkum ettik.

Nitelikli insanlar ancak nitelikli öğretmenler tarafından yetiştirilebilir, nitelikli öğretmen yetiştirecek tüm kurum ve kuruluşlar imha edilerek bu yol kapanmadı mı?

Köy enstitüleri kapatıldığı gün hem nitelikli öğretmen adayları ve hem de nitelikli öğrenciler yetiştiren eşi benzeri bulunmaz bir kurum göz göre göre yok edilmişti.

Bakınız toplumun sadece insani fonksiyonları değil üretim fonksiyonu da ancak eğitim öğretim sayesinde gelişebilir.

Tarım çağında üretim için gerekli olan tüm bilgi çok azdı aile içinde babadan oğula, anadan kıza, dededen toruna aktarılabiliyordu. Çoğu zaman yazıya çiziye bile gerek duyulmuyordu.

Oysa çağdaş bir sınai toplumun ihtiyaç duyduğu üretim bilgisi çok karmaşık ve yoğundur. Bu miktarda bilgi ancak sistematik bilgi veren özel kurumlarda yani okullarda bu konuda uzmanlaşmış öğretmenler tarafından verilebilir.

Şunu çok iyi biliyoruz ki bir ülkenin üretim gücü o ülke insanlarının sahip olduğu üretim bilgisi ile doğru orantılıdır. Üretim bilgisini ülke insanına öğretmek ise doğal olarak öğretmenlerin görevidir, bir öğretmenin bilgisi ne kadar fazla, niteliği ne kadar yüksekse öğrencisini o kadar başarılı bir şekilde yetiştirebilir.

Bir ülke ancak en nitelikli, en çalışkan, en yetenekli ve en fedakar insanlarını öğretmen yapar ve onlara haklarını, hakkıyla ödeyebilirse kalkınabilir, gelişebilir.

Eğer çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak, varlığımızı korumak iyi ve nitelikli insanlardan oluşan bir toplum yaratmak istiyorsak öğretmenlerimizin rolü çok önemlidir.

Ne yazık ki bu ülkede çok uzun zamandır öğretmenler yeterince önemsenmiyor, öğretmenlere yeterince kıymet verilmiyor ve emin olun bunun bedelini sadece bu gün ödemiyoruz gelecekte çocuklarımız ve hatta torunlarımız bile bu bedeli ödeyecek.

Öğretmenler günü tamam, bu günde öğretmenlerimizi anmak onlara saygı sunmak amenna ve lakin asıl yapılması gerekenleri asla unutmamak, öğretmenlere gerekli önemi vermek nitelikli öğretmen yetiştirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamak lazımdır.

Eğer müreffeh ve kalkınmış güçlü bir toplum yaratacaksak bu ancak ve ancak öğretmenlerimizin sayesinde olabilecektir, demedi demeyin…

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz