200 Milyonluk 35 Proje

0
30

İzmir ve ilçelerine bağlı köylerde , Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yardımların yanısıra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da büyük destek vermesi, partizanlık yapılmaması büyük taktir topluyor.İzmir tarımının 2021 yılı proje toplantısında konuşan Bakan Bekir Pakdemirli; son 19 yılda İzmir’e reel rakamlarla 17.2 milyar liralık tarımsal destek verildiğini hatırlatarak, 2021 yılı için tasarlanan projelerle de 200 milyon liralık yardım yapacaklarını belirtti.

İZMİR’E 35 PROJE

İzmir’e özel 35 projeden bahseden Bakan Pakdemirli, ‘’İzmir, birçok ürünün üretiminde Türkiyede ilk sıralarda yer alıyor.Sütte ikinci, büyükbaş hayvancılıkta üçüncü sırada. İzmir’in potansiyelini iyi biliyoruz. Kentin tarımına güç vermeye devam edeceğiz ‘’ dedi.

- Reklam -

Yeni yatırımlarla boş ve atıl durumdaki arazileri değerlendireceklerini, bitkisel üretimden hayvancılığa, su ürünlerinden dijitalleşmeye, istihdamın artırılmasına kadar her alanda çifcinin yanında olacaklarını,İzmir çiftçisini yeni bitki deseniyle de tanıştıracaklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, ‘’Kuraklık, afet ve hastalık zararlılarıyla mücadelede de yanlarında olacağız’’ açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde yapılan ‘’Tarımda 35’in İzi’’ toplantısında ; Tire Dijital Toprak Analiz Cihazı, Bergama Jeotermal Enerji ile Sebze, Meyve, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Kurutma Tesisi Projesi, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve benzeri konularda üreticiye kazanç sağlayacak projeler hakkında müjdeler verdi.

Bakan Pakdemirli İzmirli çiftçilere fide ve tohum dağıtacaklarını belirterek, ‘’1.2 milyon domates, biber, patlıcan fidesi, 440 kilo bamya ve kavun tohumu, 200 kilo anason, rezene, kimyon, adaçayı, kekik, ekinezya ve salep soğanını kısa sürede üreticilere teslim edeceğiz’’ dedi.

* * *

DEPREM İHTİMALİ KORKUTUYOR

Tarımla ilgili bu güzel gelişmeler çiftçimizi mutlu ederken, bu mutluluğu gölgelemek hoş değil ama ihtimal de olsa olumsuzluklara da hazırlıklı olmak gerek.

İzmir’de depremin yaraları hâlâ sarılamamışken; uzmanlardan gelen yeni deprem ihtimali açıklamaları kent halkının endişelerini artırdı.

Muğla açıklarında ve Marmara’da meydana gelen depremlerin, İzmir ve İstanbul’da yeni deprem olasılıklarını ortaya çıkardığını belirten Jeofizik Uzmanı Dr.Oğuz Gündoğdu, ‘’ İzmir fayı kıyıdan boydan boya İzmir Yarımadasını geçiyor.Bu faydaki enerjide hiçbir kıpırdanma yok. İzmir fayının hiçbir hareket göstermemesi, bizde deprem beklentisini artırıyor. İzmir’deki faylar İstanbul’daki gibi çok büyük değil. Olası İzmir depreminin büyüklüğü ile ilgili bir şey diyemem ancak, hasar verici deprem olacağı kesin’’ diyor.

Dileriz, uzmanımızın uyarısı ihtimal olarak kalır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz