Ana Sayfa Güncel Haberler 2 bin metrekarelik Türk bayrağı Samsun'da dalgalanıyor

2 bin metrekarelik Türk bayrağı Samsun’da dalgalanıyor

-

Türkiye’nin 2 bin metrekare ile en büyüğü olarak gösterilen Türk bayrağı, Samsun’un Kavak ilçesinde dalgalanıyor.

Türkiye’nin 2 bin metrekare ile en büyüğü olarak gösterilen Türk bayrağı, Samsun’un Kavak ilçesinde dalgalanıyor. 8 yıl önce yaptırılan dev Türk bayrağının yer aldığı 116 metre uzunluğundaki direk ise 92 ton ağırlığa sahip. Temeline 400 ton beton dökülen 730 metre rakımdaki Türk bayrağının ağırlığı ise 450 kilogram. Paraşüt kumaşı kullanılan bayrak, 2 ayda bir değiştiriliyor. Samsun-Ankara karayolu güzergahında bulunan bayrağı görenler sık sık fotoğraf çekiyor, bayrak önünde selfie yapıyor.

‘2 BİN METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDE’

Bir akaryakıt istasyonu alanında bulunan dev Türk bayrağı ile ilgili bilgi veren yönetici Yusuf Kesler, 116 metre uzunluğundaki bayrak direğini dikmek için bir hafta uğraştıklarını belirterek Bu bölgede uygun vinç bulamadık. Ankara’dan vinç getirerek direği dikip bayrağı göndere çekebildik. Bu büyüklükteki bir Türk bayrağının burada dalgalanması bize vereceği gurur ve huzuru düşünerek bu süreci başlattık. Süreç zor olsa da başardık. Bayrağımız 2 bin metrekare büyüklüğü ile Türkiye’de dalgalanan en büyük Türk bayrağı. Dünyada ise ikinci sırada. Samsun-Ankara Karayolu kenarında bulunan tesisimizi ziyaret eden vatandaşlar ve yoldan geçip bayrağımızı gören vatandaşlarımızın ilgisi çok fazla dedi.

İnsanların bu büyüklükteki bir Türk bayrağı ile fotoğraf çektirmek istediklerini ifade eden Kesler, Bazı vatandaşlar ise bayrak direğinin zemininde bulunan ayyıldız şeklindeki mescitte namaz kılıyorlar. Buraya gelen insanlar böyle büyük bir Türk bayrağını göndere çektiğimiz için bizi yürekten kutlayıp teşekkür ediyorlar. Bu çok gurur verici. Allah’a bunu bize nasip ettiği için çok şükür ediyoruz diye konuştu. 

‘2 AYDA BİR YENİLENİYOR’

Dev Türk bayrağının bulunduğu noktanın rüzgarlı bir bölge olduğunu söyleyen Kesler, İklim şartları ve rüzgar nedeniyle Türk Bayrağı’mızı 2 ayda bir yenisiyle değiştiriyoruz. Bir bayrağın maliyeti 25 bin TL. İstanbul’daki özel bir terzimiz bu bayrağı dikiyor. Çok büyük olduğu için kargo edilemiyor. Kendisi iki ayda bir kamyonetle bayrağı getiriyor ve burada yeni bayrağı göndere çekip geri dönüyor ifadelerini kullandı.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Qualcomm kararını verdi, itiraz edecek!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden Qualcomm, Federal Ticaret Komisyonu davası kararına itiraz edecek.