12 yaşında ilk 100’e giren “Minik dev adam”!

99

2005 Ankara doğumlu Önder Balcı, kendi yaş kategorisinde düzenlenen turnuvalarda tekler ve çiftlerde defalarca şampiyonluklar kazandı… Bu başarılarıyla Önder, tüm yaş gruplarına ait Türkiye Klasmanında “ilk 100’e giren en küçük tenisçi” ünvanını da elde etti.

Gerçek bir başarı hikayesi… Başarının kahramanı da, 2005 Ankara doğumlu Önder Balcı. Bugüne değin kendi yaş kategorisinde düzenlenen turnuvalarda elde ettiği dereceler ve topladığı puanlarla merdivenleri koşar adım tırmanan Önder, tüm yaş kategorilerindeki sporcuların birlikte değerlendirildiği Tenis Türkiye Klasmanında ilk 100’e girmeyi başardı.
Önder ayrıca, Türkiye Klasmanında “ilk 100’e giren en küçük tenisçi” ünvanını da elde etti.
Tenise 5 yaşında Antalya’da başlayan Önder Balcı, boyundan büyük (!) raketiyle yaz-kış demeden çalıştı, çabaladı ve 2012 yılından itibaren de kortlarda adeta fırtına gibi esti… Okuduğu Bedriye Bileydi Ortaokulu’nda bugüne değin her yılı “teşekkür”le geçen Önder Balcı, ailesinin kısıtlı olanakları ile son 5 yılda Türkiye’nin dört bir köşesinde düzenlenen kendi yaş kategorisindeki hemen hemen tüm turnuvalara katıldı.


Hatta birkaç kez katıldığı bir üst yaş grubu turnuvalarda da şeref kürsüsüne çıkma başarısını gösterdi. Derslerindeki çalışkanlığını ve başarısını kortlarda da sürdüren Önder Balcı, bugüne değin yurt çapında katıldığı 48 turnuvada, tekler ve çiftlerde 23 şampiyonluk, 17 ikincilik, 8 de üçüncülük kupa ve madalyaları elde etti… Ayrıca 2013 yılından bu yana katıldığı tüm Antalya İl birinciliği müsabakalarında, Birincilik kürsüsünü kimseye kaptırmadı. 2015 yılında Türkiye’ye gelen ünlü tenisçi Federer ile İstanbul’daki bir organizasyonda buluşması ve tanışması ise unutamadığı anılar arasında en başta geleni oldu.
..Ve ailesinin kendisine sağladığı olanakları çok iyi değerlendiren 12 yaşındaki Önder Balcı, bugüne değin topladığı 2253,8 puanla 2.024 kişinin yer aldığı, Mehmet Cem İlkel’in birinci, Marsel İlhan’ın da ikinci sırada olduğu Türkiye Tenis Klasmanı’nda, ilk 100’e girmeyi başardı… Önder’in bu başarısı, ilk 100 arasında yer alan 2005 doğumlu “ilk” ve “tek” sporcu olması bakımından da, gerçekten övgüye değer bulunuyor.