12 Milyar Liralık Bağ-Kur prim borcu yapılandırıldı

40

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2 milyonu aşkın Bağ-Kur’lunun 24 milyar civarında borcu bulunduğunu belirterek, “Bunlardan 1 milyon 61 bin iştirakçi prim ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yapılandırmak için müracaatta bulundu. Yapılandırma talebinde bulunan Bağ-Kur sigortalılarının 13.6 milyar tutarında prim borcunun yaklaşık 12 milyarı yeniden yapılandırıldı” dedi.

2 milyonu aşkın Bağ-Kur’lunun 24 milyar civarında borcu bulunduğunu belirten Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, “Bunlardan 1 milyon 61 bin iştirakçi prim ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yapılandırmak için müracaatta bulundu. Yapılandırma talebinde bulunan Bağ-Kur sigortalılarının 13,6 milyar tutarında prim borcunun yaklaşık 12 milyarı yeniden yapılandırıldı. Bu tutarın 2 milyarı tahsil edildi. Ayrıca, daha önceden Bağ-Kur sigortalılıkları durdurulanlardan 234 bin kişi, durdurulan sürelerini borçlandılar ve 4 milyar TL yapılandırma borcunun 1.6 milyar TL’sini ödeyerek tekrar sosyal güvenlik şemsiyesi altına girdiler” ifadelerine yer verdi.
Prim borçlarını yapılandırmayan 1 milyon 305 bin kişinin yasa gereği sağlık hizmetinden yararlanamayacak olmasının, Bağ-Kurluyu ve ailesini zor durumda bırakacağını bildiren Palandöken, “Meclis komisyonunda kabul edilen tasarı Meclis’te yasalaştığında prim borçlarını yapılandırmayan 1 milyon 305 bin Bağ-Kurlu’nun  12 aydan fazla borcu olanların primleri dondurulacak. Böylece derhal sağlık yardımlarından yararlanması sağlanacak. İki aylık prim borçları olunca sağlık hizmetlerinden yararlanamayan 1 milyon 305 Bağ-Kurluya sağlık hizmeti verilerek çok önemli bir eksiklik giderilecek. Eğer vatandaşlarımız tekrar primlerimi ödemek istiyorum dendiğinde, kaldıkları yerden bu süreyi ihya edebilecek” dedi.