12 Eylül 1980’de kırıldık…

0
36

Acı ama gerçek! Başımıza vurulup sindirilmemizden bu yana kırk yıl geçti.12 Eylül 1980 Askeri Cuntası ülkeyi bir gecede ele geçirerek Anayasasına %96 evet aldı. Amerikan yapımı ihtilal öncesi her gün yaklaşık 10 gencin öldüğü sol sağ kavgasıyla gerdiler, kutuplara ayırdılar ülkeyi ve ellerini kollarını sallayarak yönetime el koydular.

İktidarı ve her kesimden muhalefeti kuzu kuzu Zincirbozan’a yerleşip günahlarından arındılar. Bu ihtilalin tek muhatabı ve ortadan silineni 68 kuşağıdır. 12 Eylül 1980 Türkiye’nin kırılma noktasıdır. Cenazesine 9.6 kişi bulamayan Kenan Evren İmam Hatip üzerinden o zaman ki kamuflajı ile Ilımlı İslam’a ve FETÖ’ye yol verirken solcuları kırdı geçirdi..68 kuşağının neden FETÖ ve/veya RETÖ tarafından hiç kandırılamadığını hiç merak ettiniz mi?

ORTAK OLAMADIĞIMIZ DEĞERLERİMİZ VARDI! Bakın nehrin akışını anlatayım; Öncelikle lise yıllarında; Kalıtımsal şartlı reflekslerimizi evrensel değerlerle sorgulayarak entelektüel ergenliğe ulaştık. Mistik, psişik, bizi geri götürmeyi bırak yerimizde bile saydıracak hiçbir engel ve kural tanımadık. Amentü başkaldırmaktı. Tutucu hiçbir düşünce veya yaptırım düşün cidarlarımıza yapışamadı. Bilgiye zor yoldan (bilgisayar free ortam) ulaştığımızdan bizimkisi ‘koyma değil oyma akıldı’.Marifet sisyphe efsanesinde olduğu gibi, bayır aşağı yuvarlanacağını bile bile kayaya omuz vererek yukarı zorlamaktı. Sınav sorusu çalıp bize verecek dini önderlerimiz(!)olmadığından adam gibi gittik okullarımızda okuduk. Berrak,saf ve temiz, çağının bile ilerisine geçmiş aklımızla Batista ve Menderes’i eş zamanlı olarak önce besleyip sonra deviren emperyalist CIA oyunlarının ayırtına varmış olarak girdik Üniversite yaşamına.

ORDA İSE ÖTEKİ KALDIK ….6.filoyu Dolmabahçe’de denize döküp, Komer’in arabasını ODTÜ’de yakarken bağımsızlık ve demokrasi savaşının fitilini ateşledik. Atamızın Bursa Nutku mottomuz CHE&FIDEL yol gösterenlerimizdi. Ne yazık ki; Halk savaşımızı halkımıza anlatamadık. Onları davaya ortak edemedik. Küçük nüfuslu Küba adası kır ve şehir gerillası yöntemleri maya tutmadı. Kısaca “devlet ve din (ticaret) işlerinin”ayrı olması laiklik anlayışımızı ülke geneline sirayet ettiremeyerek OTEKI -konumuna düştük. Faşizan devlet kafamızı kopartıp atarken CIA’de Türkiye tipi Humeyni projesinin altını ısıtarak Fetullah Gülen musibetini başımıza musallat etti. Demem o demek ki günümüzü kurtarmak istiyorsak TT (trend topic) fabrika ayarlarımıza dönmek olmalı. Franz Kafka nasıl der; Her insan kendine özgüdür ve kendine özgülüğünden ötürü yaşamda bir rol oynamak gücüyle donatılmıştır; yeter ki kendi özgülüğünden tat alsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz