Sinema sanatı üzerinde kısa filmlerin etkin rolünü vurgulamak ve bu alanda bir platform oluşturmak hedefiyle başlayan alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl 7 – 17 Mart tarihleri arasında 12. kez düzenleniyor.

10 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunan Akbank Kısa Film Festivali, yarışmalı bölümlerinin yanı sıra bu yıl ilk kez eklenen “Perspektif” bölümü ve dünyanın farklı bölgelerinden kısa filmlerle yelpazesini genişletiyor.

45 ülkeden toplam 822 kısa filmin başvurduğu 12. Akbank Kısa Film Festivali’nin  “festival kısaları”, “dünyadan kısalar”, “kısadan uzuna”, “deneyimler”, “belgesel sinema”, “perspektif” ve “özel gösterim” bölümlerinde 28 ülkeden toplam 104 film seyirciyle buluşuyor.

-ÖZEL GÖSTERİMLER-

12. Akbank Kısa Film Festivali’nin DENEYİMLER bölümü, bu yıl dünya sinemasının Altın Ayı ödüllü büyük usta Cafer Panahi’nin sinemasını mercek altına alıyor. Yönetmenin son filmi Taksi Tahran ve kısa filmlerinin sinema tutkunlarıyla buluşacağı programda, ayrıca 11 Mart Cuma günü saat:18.30’da kızı Solmaz Panahi ve kurgu yönetmeni Mastaneh Mohajer’in konuşmacı olarak katılacağı bir söyleşi de gerçekleştirilecek.

Bu yıl Macar Sineması’na ayrılan ÖZEL GÖSTERİM bölümünün konukları, Dávid Géczy ve Gábor Hörcher olacak. Dávid Géczy ve Gábor Hörcher 9 Mart Çarşamba günü saat:18.30’da,  Saraybosna Film Festivali’nin programcısı Elma Tataragic,  Shorts International’ın kurucusu ve Oscar Akademi üyelerinden Carter Pilcher ise 12 Mart Cumartesi günü saat:18.30’da gerçekleştirilecek söyleşilerle deneyimlerini Festival takipçileriyle paylaşacak.

BELGESEL SİNEMA’da ise belgesel çalışmalarıyla tanınan yönetmen Semra Güzel Korver izleyicilerle buluşacak. Semra Güzel Korver, 12. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında     9 Mart Çarşamba günü saat:15.00’te bir atölye çalışması,13 Mart Pazar günü saat:18.30’da ise “Belgesel Sinema” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

-ATÖLYE ÇALIŞMALARI-

12. Akbank Kısa Film Festivali programında bu yıl da söyleşi ve atölye çalışmaları ağırlıkta. “ATÖLYE ÇALIŞMALARI” bölümünde İran’da 50’den fazla uzun metraj filmin kurgusunu yapan, Cafer Panahi, Asghar Farhadi, Hana Makhmalbaf gibi birçok önemli yönetmenle çalışan Mastaneh Mohajer, 10 Mart Perşembe günü saat:16.00’da Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği atölye çalışması ile deneyimlerini sinema severlerle paylaşacak. Festival kapsamında 11 Mart Cuma günü saat: 16.00’da “Murathan Özbek ile Görsel İfade”; 12 Mart Cumartesi günü saat:15.00’te “Ferhat Öçmen ile Görüntü Yönetmenliği” atölyeleri sinemaseverlere ilginç deneyimler yaşatacak. Dr. Güven Çatak ise Sami Hamid ile birlikte 12 Mart Cumartesi günü saat: 15.00’te Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Sanal Gerçeklik: Yeni Bir Anlatı Biçimi” atölyesi düzenleyecek.

12. Akbank Kısa Film Festivali, söyleşileriyle ise sektörün önemli isimlerini sinemaseverlerle bir araya getirecek.10 Mart Perşembe günü saat:18.30’da “Oyuncu Gözüyle Kısa Film” başlıklı söyleşide Tuba Büyüküstün, Türkü Turan, Settar Tanrıöğen, Bülent Emin Yarar ve Onur Ünsal ve 16 Mart Çarşamba günü saat:18.30 “Bir Yönetmenle Kısadan Uzuna” başlıklı söyleşide Nadir Sarıbacak deneyimlerini sinemaseverlere aktaracak.

-SONUÇLAR 17 MART TA AÇIKLANACAK-

45 ülkeden toplam 822 film başvurduğu Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmanın sonuçları 17 Mart 2016, Perşembe günü  gerçekleştirilecek ödül gecesi ile açıklanacak. Yarışma jürisi tarafından en iyi film olarak seçilecek yapımların yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; 5 bin  Dolar ile ödüllendirilecek ve 12. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından “Ödüllü Filmler Üniversitelerde” etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.