1 milyar ekmek çöpe atılıyor

0
22

Alınan her 10 ekmekten biri çöpe gidiyor. Atılan ekmeklerin toplamı 6 milyon yıllık ise 1 Milyar ekmek çöpe gitmekte. Buna dikkat çekmek amacıyla Ankara’da bir etkinlik gerçekleştirildi.

Özgür ALTIN/ANKARA

Ekmek ve ekmeğe dair çalışmaları ile gündeme gelen Tohum Platformu kurucusu Mine Ataman Ankara’da ekmek israfına dur demek için bir etkinlik gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen etkinlikte çöpe atılan ekmeklerin yıllık 1 Milyar’a yaklaştığı vurgulandı. Ataman: “ Aldığımız her 10 ekmeğin biri çöpe gidiyor. Her gün 6 milyon ekmek çöpe atılıyor. Her yıl 1 milyar ekmek çöpe gidiyor. Her yıl 1.5 milyar TL çöpe gidiyor. Bunun maddi karşılığı ise yüzlerce okul, onlarca üniversite, boğaz köprüsü demek.” dedi.

10 EKMEKTEN 1’İ ÇÖPE GİDİYOR

Alınan fazla ekmelerin tüketilmediği için bozulduğu ve çöpe atıldığını bununda günlük 6 milyon ekmeğe denk geldiğini yıllık ise 1 Milyar ekmeğin israf olarak çöpe gittiğini vurgulayan Ataman, bu duruma dur denilmesi gerektiğini ifade etti. Ataman: “Aldığımız her 10 ekmeğin biri çöpe gidiyor. Her gün 6 milyon ekmek çöpe atılıyor. Her yıl 1 milyar ekmek çöpe gidiyor. Her yıl 1.5 milyar TL çöpe gidiyor. Bunun maddi karşılığı ise yüzlerce okul, onlarca üniversite, boğaz köprüsü demek. Bir yıl boyunca çöpe attığımız ekmekler, 1 aylık kira, 1 aylık okul masrafı, 1 aylık yakıt gideri demek. Ömrümüzün 1 yılını boşa çalışmış oluyoruz. Bu nedenle emeğimize de, ekmeğimize de sahip çıkıp ekmek israfına dur diyelim.” dedi.

Dünyanın geleceğinin tarım, tarımın geleceğinin ise tohum olduğunu vurgulayan Ataman’a AK Parti Şanlıurfa milletvekili Gülender Açanal, Ankara Üniversitesi Rekörlerinden Prof. Dr. Cemal Talu ile Sanatçı Ayça Kaleli de eşlik etti. Etkinlikte Anadolu’nun 12 bin yıllık tarihinde çeşitli medeniyetler tarafından tüketilen ekmekler de sunuldu.

TOHUM’A DİKKAT ÇEKİLDİ

Gerçekleştirilen etkinlikte tohum ve tarımın insanlık için ne kadar önemli olduğu vurgulandı. Tohumun insanlık için önemini vurgulayan Ataman sözlerine şöyle devam etti; “ Geleceğin altını buğday. O yüzden bizim yeniden kendimize gelmemiz gerekiyor. Ekmeğimize de, geleceğimize de sahip çıkmamız gerekiyor. Buradaki her bir ekmek bir dönemi yansıtıyor. Bu minyatür ekmek sergimizde kuş şeklinde, kabak şeklinde ekmek de var. Osmanlı’da yapılan has ekmek de var. Burada başakçı kuşu ekmeği de var. Bu kuş, Göbeklitepe’den Urfa’dan kanadına aldığı tohumu dünyaya, Anadolu’nun buğdayını dünyaya taşıdığı için çok önemli. Altındeğerinde. O yüzden altın tozu ile yaptık. Bugün yeryüzündeki bütün varlığımızı, medeniyetimizi ona borçluyuz. Geleceğin altını buğday.”

Buğdayın her yıl tarımdaki aksilikler, istilacı türler, iklim değişikliği yüzünden birçok üründe farklı olmakla birlikte yüzde 3 ila yüzde 7 arasında verimde düşüklükler yaşandığını ifade eden Ataman; “Suyumuz giderek azalıyor, topraklarımızın verimi düşüyor. O yüzden de buğdayları artık bu kadar çok bulamayacağız. Bu yüzden de geleceğin altını değerinde. Bizim için ekmeğimiz, tahıl altın değerinde. Çünkü biz öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, bugün aldığım her on ekmeğin birini çöpe atarken, o ekmek, o ekmek parçası Kurtuluş Savaşı’nda dünyada eşi benzeri görülmemiş bir bağımsızlık mücadelesini onun sayesinde kazandık. Çocuklarımıza beslenme bilincini verirken en önemlisi ekmeğine sahip çık diyoruz, ekmek parası kıymetli çünkü. Özellikle de önümüzdeki yıllarda çok kıymetli” dedi.

‘EKMEĞE ULAŞAMAYANLAR VAR’

Dünya genelinde ekmeğe ulaşamayanların olduğunu vurgulayan Ataman dünyada her 5 saniyede bir çocuğun ekmeği bulamadığı, yiyemediği için hayatını kaybettiğini ifade etti. Ataman: “Bu, bize söylenince sloganvari geliyor ama salgında gördük ki kendi canımızdan can gittiğinde hayat hiç de o kadar kolay ve katlanılabilir olmuyor. O yüzden gelin bu altın değerindeki ekmeğimize, emeğimize sahip çıkalım. Çocuklarımızın geleceğine de dünyanın geleceğine de sahip çıkalım. 16 Ekim Dünya Gıda ve Ekmek gününde de her bir kadın özellikle çocuklarının geleceğini çöpe atmaz, ekmek de ekmekçi de kıymetini bulur” diye konuştu.

Ataman’ın konuşmalarının ardından AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Gülender Açanal da küresel salgında gıdanın, tarımın, besinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Açanal: “ Gıdanın üretilmesi kadar tüketilmesi de önemli” dedi.

‘ÇOK BÜYÜK BİR İSRAF VAR’

AK Parti Şanlıurfa Miletvekili Gülender Açanal israfa dikkat çekti. Açanal: “ Gıdanın üretilmesi kadar tüketilmesi de önemli. Çok büyük bir israf var. Hakikaten israf edilen, atılan ekmeğin ve gıdanın miktarı inanılmaz. Bu konuda bir farkındalık yaratma gereğini bir kez daha anlamış olduk. Bir yanda açlık çeken, bu nedenle canını kaybeden insanlar. Öte yandan obezite ile mücadele eden, obezite nedeniyle hayatını kaybeden insanlar. Bu tezatı yaşıyoruz. En azından buna dur demek lazım. İsrafın önlenmesi gerekiyor. Bir günde tonlarca ekmek, gıda çöpe atılıyor. Tarımın bir handikapıda iklim değişikliği ve küresel ısınma. Bunu hem dünyada hem ülkemizde çok hızlı bir şekilde hissediyoruz. Tarımın daha bilinçli yapılması gerektiğini fark ediyoruz.” dedi.

Geçmişten günümüze Anadolu’nun tohum ve tarım bakımından ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Açanal sözlerine şöyle devam etti; “ Ben Şanlıurfa milletvekili olarak Göbeklitepe’den bahsetmeliyim. Tohumun toprağa kavuştuğu, ilk olarak yeşerdiği, buğdaya dönüştüğü, tohuma dönüştüğü, ekmeğe dönüştüğü ilk yer 12 bin yıl önce kurulan Göbeklitepe.”

Ankara Üniversitesi eski rektörlerinden Cemal Talu da ekmek israfının inanılmaz boyutlara ulaştığını kaydetti. Talu: “Buğday, ekmek gerçekten altındır. Ekmek insanlığın gelişimini ve uygarlığını biçimlendiren, kendisine çok yel borçlu olduğumuz bir yiyeceğimiz, vazgeçilmez, ertelenemez bir ihtiyacımız. İnanılmaz değerlerde ekmeğimizi çöpe atıyoruz ve bu çok yanlış bir şey. Bu bir kere etik değil. Ekmeği bulamayan insanlara karşı büyük saygısızlık, hatta bir filozolof onların ekmeğini çalmak der. Emeğe karşı da, doğaya, ekolojiye karşı da büyük bir saygısızlıktır ekmek israfı. Daha da önemlisi gelecek kuşaklara karşı da yaptığımız haksızlıktır” dedi.