Kulüpler Birliği Vakfı’nın Turkcell sponsorluğunda gerçekleştirdiği ‘Futbol Zirvesi’nde dünyanın bu en fazla sevilen oyunu için gerçekten çok önemli konular masaya yatırıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, UEFA eski asbaşkanı ve İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın yanı sıra Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Mönchengladbach Başkanı Rolf Könings, Chelsea ve Manchester United kulüplerinin eski CEO’su Peter Kenyon ile, futbol dünyasının birçok önemli ismi, bacasız ekonomi futbolun içine düştüğü açmazları ve çözümlerin irdelendiği zirvenin konukları arasındaydı.
Orada olup, çıplak gözle izleme olanağı bulduğum ve yerli yabancı tüm katılımcıların farklı açılardan ele aldığı futbolun sorunları tüm gün süren oturumlarla ele alındı.
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın yaptığı konuşmadaki, “Dünyanın birçok ülkesinde kulüpler sıkıntılarla karşı karşıya gelmiştir. Önemli olan altyapıyı sağlam oluşturup, kuralları doğru koyup, elde edilen gelirlerin doğru şekilde harcanmasını sağlamak” paragrafı, bana göre işin özeti, anafikriydi.
Bakan Kılıç, UEFA kriterlerinin uygulanması konusundaki zorunluluğu da hatırlatarak, bu noktaya gelmeden işi halletmek, soruna neşter vurmak istediklerinin altını çizdi.
Kulüplerin mali yapılarının düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ise, “Hükümetimiz kulüplerimize destek vermeli. Çünkü kulüplerimiz borç batağının içinde” diyerek acı gerçeği dile getirdi ve Galatasaray’ın durumuna değindi ve çözme çabalarının olduğunu söyledi.
Demirören, Bayernn Münih’in Almanya’daki havuz sisteminin bozulmaması adına yirmi milyon EURO’luk bir fedakarlık yaptığının altını çizdi.
Chelsea ve Manchester United kulüplerinin eski CEO’su Peter Kenyon İspanyol futbol ligi La Liga örneğini ortaya koyarak, bizim de yönümüzü belirleyip, bunun adını da, ‘Türk tarzı’ koymamızı önerdi.
Şenes Erzik, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman da benzeri açıklamalar yaptı.
Kısacası, herkes bildiğini konuştu. Doğrusunu söylemek gerekirse yararlı bir toplantıydı. Peşinden milyonları koşturan kulüplerin, başta da belirttiğim gibi, futbol gibi bacasız bir sanayinin dişlilerinin arasında ezilmemesi adına, önlemler geliştirmesi gerektiği, bunların en önemlisinin de tasarruf ve planlama olduğu dile getirildi.
Ayrıca söylemekten bıktığımız gibi, kulüplerin artık o köhnemiş dernekler kanunuyla yönetilmesinin imkansızlığı da bir kez daha kanıtlandı.