Erdoğan, Putin ve Ruhani’nin Soçi’de gerçekleştirdiği zirve Türkiye açısından ne ifade ediyor? Önce olumlu yanlarına bakalım:

1) Sınır komşumuz Suriye’de 6 yıldır süren ve bize de ciddi yansımaları olan iç savaşın sona ermesi adına önemli bir adım atılmış oldu.
2) Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması yönünde alınan karar son derece önemli.
3) İç savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye kaçmak zorunda kalan 3 milyonu aşkın Suriye vatandaşının büyük bölümü barışın sağlanmasıyla ülkelerine dönecek. Bu da bizim kazanç hanemize yazılması gereken bir durum.
4) Son yıllarda Türkiye’ye karşı hasmane bir tavır takınan ABD ile AB ülkelerinin devre dışı bırakılması da herhalde son derece iyi oldu.
++
Peki, zirvenin olumsuz yanları neler?
1) Terör örgütü YPG’nin önümüzdeki dönemde toplanacak Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmasını istemiyorduk. Ama öyle anlaşılıyor ki gerek Rusya gerekse İran bu örgütün masada yer almasında sakınca görmedi.
2) Başından beri Esad rejiminin sona ermesi gerektiğini savunuyor, Suriye’de yeni bir yönetimin iş başına geçmesini istiyorduk. Bunu da gerçekleştiremedik. Zirvede yeni bir anayasa hazırlanması, özgür bir seçim yapılması istendi ama Esad yönetiminin gitmesi yönünde bir işaret verilmedi.
++
Sonuca gelecek olursak:
1) Zirve barış yönünde atılmış bir adımdır.
2) Çekincelerimizi ortaya koyarak Suriye’de iç savaşın bitmesi ve kalıcı barışın tesisi için çabalarımızı sürdürmek insani bir görev olduğu gibi ulusal çıkarlarımıza da uygundur.

FACEBOOK YORUMLARI