Gazetemiz Sonsöz, geçenlerde zırhlı araçların bombalı saldırılarda neden havaya savrulduğunu, adeta teneke gibi yırtıldığını gündeme getirdi.
Gerçekten sorgulanması gereken çok önemli bir konuydu bu.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü milyonlarca lira vererek bu araçlardan satın alıp Doğu ve Güneydoğu’daki birlik ve karakollara gönderiyor. Ne var ki söz konusu araçlar bombalı saldırılarda onlarca şehit vermemizi önleyemiyor.
Sonsöz’deki haberi gören bir gazeteci arkadaşım arayıp ilginç bir öneride bulundu ve bunu mutlaka yazmamı istedi.
Şöyle diyordu:
“Zırhlı olduğu, yani bombalı saldırılara direnç gösterdiği belirtilen araçları satın alma koşulları arasında, bu araçları üreten firmaların patronlarının araçlara bindirilerek Hakkari, Şırnak, Muş, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adıyaman, Batman gibi iller arasında karayollarında dolaştırılması da yer almalıdır.
Böylece patronlar kendi can güvenliklerini düşünerek bombalara yüzde yüz dayanıklı araçlar yapma ihtiyacını duyacaklardır.
Satın alma koşulu olarak bunu kabul etmeyen firmalardan kesinlikle zırhlı araç alınmamalıdır.”
Vallahi, bana son derece makul geldi bu öneri.
++
Oldu olacak, aynı arkadaşımın bir diğer önerisini de yazayım:
“Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünün elinde bulunan mevcut araçlar yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bilirkişi heyetleri tarafından incelenmeli ve bombalara ne kadar dayanıklı oldukları net bir biçimde ortaya konulmalıdır.
Şayet bu araçlar bombaya dayanıklı değillerse satan firma yetkilileri hakkında yasal işlem başlatılmalıdır.”
++
Bakalım bu önerilere kulak asan olur mu, yoksa “Eski köye yeni adet mi çıkarıyorsunuz” denilip geçilir mi?