Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki saldırının şüphelisi olarak 14 kişinin gözaltına alındığını ve bu gözaltıların 14 kişi ile sınırlı kalmayacağını tahmin ettiğini söyledi.

 

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı ziyaretinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek PKK gerekse PYD’nin başında olanlar her ne kadar bu işin kendileriyle alakalı olmadığını söyleseler de, son olarak İçişleri Bakanlığımızın da tüm istihbarat örgütlerimizin de elde ettiği bilgilerle, belgelerle bu işin onlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir’’ dedi.
“İŞİN KÖKENİNE İNDİĞİMİZDE BURADA ULUSAL VE ULUSLARARASI BİR TERÖR BOYUTUNA BU İŞİN ULAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ’’
Erdoğan Konuşmasında şunları söyledi:
“Bu olay şunu göstermiştir; Türkiye’de son dönemde cereyan eden terör eylemleri karşısındaki operasyonlarımız ciddi manada neticesini vermektedir ve bu aldığımız neticeler özellikle ülkemizde, ağırlıklı olarak bölge halkında olumlu neticeler vermektedir. Fakat işin kökenine indiğimizde burada ulusal ve uluslararası bir terör boyutuna bu işin ulaştığını görüyoruz. Gerek PKK gerekse PYD’nin başında olanlar her ne kadar bu işin kendileriyle alakalı olmadığını söyleseler de bu iş son olarak İçişleri Bakanlığımızın da tüm istihbarat örgütlerimizin de elde ettiği bilgilerle, belgelerle bu işin onlara ait olduğu ortaya çıkmış vaziyettedir.
“BU OLAY, DOSTLARIMIZIN PYD İLE PKK BAĞLANTISININ NE DENLİ GÜÇLÜ OLDUĞUNU ANLAMALARINA VESİLE OLACAKTIR’’
Zincir sökülmeye başlamıştır ve 14 kişi göz altındadır. Benim kesinlikle şu anda tahminim bu 14, 14 ile kalmayacaktır bunun devamı gelecektir. Çünkü bu işin uzantılarının içeride ve dışarıda olduğu görülmektedir. Ve bu sürecin uluslararası camiada özellikle dostlarımız açısından bugüne kadar bu Suriye’nin kuzeyindeki PYD ve YPG ile bağlantısını Türkiye’deki PKK ile ne denli güçlü olduğunu söylediğimiz halde inandıramadığımız dostlarımızın herhalde bu olay karşısında bu işi daha iyi anlamalarına vesile olacaktır. Biz tabi belgelerle, bilgilerle bunları kendilerine hep ulaştırdık söyledik. Ama bizim söylediklerimiz bizde kaldı ancak biz söylemeye devam edeceğiz. Sorumluluk mevkiinde olanlar bunu kabul etmemiş olabilirler. Ama dünyadaki halklar ve inanıyorum ki milletler bizim bu haklı iddialarımızı kabul edecek ve tarih önünde diğerlerini hesaba çekeceklerdir.
Milletçe tabi ki üzüntümüz büyük 4 ay kadar önce Ankara’da istasyon önünde olan olaydan sonra böyle bir olayın olması bizleri üzmüştür. Tekrar şehitlerimize Allahtan rahmet ve yaralılarımıza Allahtan şifalar diliyorum tüm ailelerimize ve milletimize başsağlığı temennisinde bulunuyorum.”