AYDIN’ın Köşk İlçesi’nde eşeklerini satarak traktör ya da motosiklet alan çiftçiler, araçların giremediği dağ yollarında eşeklerinin kıymetini zeytin hasatında anladı. Köylerinde eşek kalmadığını söyleyen zeytin üreticisi Faruk Aydınoğlu, “Eşek olmayınca, eşeklik bize düştü. Yükümüzü kendimiz taşıyoruz” dedi.

Köşk İlçesi’ne bağlı köylerde 10 yıl öncesine kadar neredeyse her evin önünde iki tane eşek bulunurken, çiftçilerin fikir değiştirmesiyle eşekler yerini traktör, ATV ve motosikletlere bıraktı. Akçaköy Mahallesi’nde yaşayan çiftçiler eşeklerini birer birer satınca zamanla köyde eşek kalmadı. Eşeklerin kıymetinin geç de olsa anlaşıldığını belirten zeytin üreticisi Faruk Aydınoğlu, “Eskiden mahallemizin her yeri eşek kaynıyordu. Sahipleri bile belli olmayan bir sürü eşek vardı. Şimdi ise eşeklerin yerini traktörler, motosikletler almış durumda. Zeytinliklere açılan yollar, eşeklerin devrini bitirdi. Fakat hiçbir şekilde aracın işlemediği dağlık yerlerde de eşeğin kıymeti anlaşıldı. Mahallemizdeki eşek sayısı bir elin parmakları kadar az durumda. Bizde de eşek olmadığı için eskiden eşek sırtında indirdiğimiz zeytin çuvallarını kendi sırtımızda taşıyoruz. Anlayacağınız eşek olmayınca eşeklik bize düştü” dedi.
Önceleri maddi karşılığı bulunmayan ve bir çuval arpaya alınıp satılan eşeklerin, şimdilerde 5 bin liraya kadar satıldığını söyleyen Aydınoğlu bu fiyata bile eşek bulmakta zorlandıklarını belirtti.