Mitolojik efsanelerde, kutsal kitaplarda,destanlarda, şiirlerde,doğa ve insanla ilgi bilimsel eserlerde adı hep en başta geçen ağacı, ağacı olarak tanımlanır.

Zeytin ağacı hayatın simgesi ve hayat kaynağıdır, zeytin ağacı hayata en büyük desteği veren hayat ağacıdır. Ayeti ve Duası vardır.”Sizin için hurma,incir ve zeytin ağaçları yarattım” ilahî buyruğu bunun en kutsal ifadesidir.Zeytin ağacı, zeytin yağı ve zeytinden üretilen diğer ürünler,ilaçlar,kremler, şampuanlar, sabunlar halkımızın ve tüm insanlığın ilk sırada tercihidir.

Tüm insanlığın gözdesi, hayat pınarı ve uzun ömrün temel gıdası Akdeniz Mutfağı’nın temeli zeytin yağına dayanır.!995 yılında Kültür Bakanlığı olarak şahsımın sorumluluğunda yaptığımız “Uluslar arası Akdeniz Mutfağı Kongresi”Mersin’de bir hafta süreyle yapıldı. Tüm Akdeniz Ülkelerinden iki yüzün üzerinde aşçıları, mutfak yazarları,gazeteciler ve ilgili yöneticiler katıldı.Uygulamalar, bildiriler ve öneriler iki cilt kitap halinde basıldı. Bu eserleri, tüm ilgililerin okumalarını ve zeytin’in dünyadaki yankılarını bilmelerini dilerim. Bütün dünyada bu denli baş tacı edilen zeytin yağının kaynağı hayat ağacı zeytin ağacına kimse kıyamaz. Zeytin ağacına balta vuran el onmaz.

Yasalarla onları korumak varken ,yasalarla zeytin ağaçlarını yok etme yolunu açık tutmak ,zeytinlikleri yok ederek yerine sanayi tesisleri kurmak, ilahî, doğal ve tarihi gerçeklerle bağdaşmamaktadır.İnsanlık için kutsal yerde bilinen ve tutulan zeytin ağacı iyi tanınmalıdır. Zeytin ağacına kıyanlar, insanlığa kıymış olurlar. İnsan unutmaz, doğa affetmez…
Türkiye Barolar Birliği ” HAYAT AĞACI PROJESİ” ile gençlerimiz arasında yaygınlaşan bonzai ve uyuşturucu kullanımına dikkatleri çekmek ve bu alanda aydınlatıcı proğramlar, tiyatro oyunları ve konferanslarla halkımıza yardımcı olmayı amaçlamış ve çok anlamlı ve yerinde bir projeyi geçççççtiğimiz yıllarda hayata geçirmiştir.. Kaybolmak üzere olan hayatlara hayat vermek ve bir ağaç gibi yeşerterek geliştirmek hedefine bu güzel projelerle varılabilir. Genç ve yaşlı tüm halkımız buna gönülden destek vermiştir. Uygur ve Altay Türkleri arasında ağaçlara inanma geleneği de bulunmaktadır. hasta tedavisi yapan şamanın elinde elma ağacından bir sopa bulunmakta, elma kötü ruhlu olmayan sihirli bir ağaç sayılmakta. Kötü ruhları kovmak için elma ağacı ve elma kurusunu kullanarak tütsü yapılmaktadır. Uygurlar yaşlı, yalnız ağaçları kesmezler ve yanlarından at yada eşekle geçerken, hayvan üzerinden inerek ağaca olan saygılarını gösterirler. Kaşgarlı Mahmud’un diktiğine inanılan Kaşkar Opal’daki ” Hay-hay Terek Ağacı” bin yıllık bir tarihe sahip bulunmaktadır. Halk yüzyıllardır bu ağacı ziyaret ederek hürmet göstermekte. Uygurlar arasında dut ağacı dikmek hayırlı-uğurlu bir iş sayılmakta ve her aile bahçesinde veya her mahalle de birçok dut ağacı bulunmakta. ( Uygur Folkloru- Abdulkerim Rahman-KB yayını. sayfa :142-1996)

Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Volmer, Estonya Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara’nın -Hasanoğlan beldesi’nde düzenlediği “hatıra ormanı kurma ” ağaçlandırma çalışmasında şunları söylemiş:
“Eski zamanlarda Estonya’da ağaçlar bir tapınma aracı olarak kullanılırdı.Hristiyanlığın kabülünden yüz yıllar sonra bile halâ bir çok Estonyalı ‘ HİİS’ adı verilen ritüellerini, küçük ormanlara giderek gerçekleştirirdi.Estonyalı köylüler, bir ağacı kesmeden önce mutlaka ondan ÖZÜR dilerlerdi.”
Bin yıl önce Karahanlı hükümdarına, en değerli yol gösterici blgileri sunarak “Has Hacip” baş danışman unvanını alan Balasagun’lu Yusuf, Kutadgu Bilig -mutluluk Bilgisi adlı eserinde şunları yazmış :
“Ey Hükümdar !

Tanrı her işinde sana yardım etsin. Bu yalan ve boş dünya, eski bir âlemdir; nice beyleri kocattı, kendi kocamaz…
Bak senden önceki beyler nerede, kudret ve ihtişamları nerede ? Onların nereye gittiğini iyi düşün,senin de oraya gitmen yakındır…” Çin,Bizans ve Orta Asya Türk Dünyası yazılı ve sözlü kültür kaynaklarında, pek çok konu yanında dağlara ve ağaçlara ibadet ve şamanlık konusunda ayrıntılı bilgiler yer almıştır.
Çin’den Arnavutluk’a uzanan ve tarihe damgasını vurmuş, en eski ve en önemli karayolu olan “İPEK YOLU” üzerinde uzun yıllar yaptığım araştırmaları “TARİHİ İPEK YOLU ” kitabımda harmanladım.

“Sanki balı yağa katarak ” sözünü söyleyen Yunus Emre, “Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız” diye seslenen Hünkâr Hacı Bektaş Veli, “Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol” diyen Hz.Mevlânâ ve uzak diyarlardan ülkemize gelerek savaşa katılan ve hayatlarını kaybedenler için ;” Onlar bu toprakta, canlarınıı verdikten sonra artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır” diyen,ulustan Çankaya’ya gidiş- gelişlerinde sıhhıye bölgesinde, aracı yavaşlatarak yalnız başına duran iğde ağacını duyumsayarak izleyen, Yalova’da adına yapılan konuk evi temelineisabet eden asırlık çınarı kestirmeyerek inşaatın altına konulan raylarla binayı ağaçtan uzaklaştırma emrini veren, bataklıklarda Atatürk Orman Çiftliğini kuran ,Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hepimize ışık tutmaktadır.
Sevgi ile güneşten nur alan göz, kin ile kararır, aklın yolunu intikam bulutları kaplarsa yolun sonu uçurum olur. Her zaman olduğu gibi bunun faturası halka çıkar.Bıçak kemiğe dayanırsa halkın yaratacağı sosyal dalgalanma kaçınılmaz olur. Çevre ve ülke duyarlılığı bilinci bayraklaşır.
Ağaçlardan, çiçeklerden ve meyvelerden alınacak çok dersler var. Öfkelenenler bu konularda biraz kitap okumalı, ders çıkarmalı ve değerli şair Memhet Emin Yurdakul’un SAKIN KESME şiirini okumalıdır.
“Ey hemşeri, sakın kesme ! Y aş ağaca balta vuran el onmaz…” Zeytin ağacına kıymak hayata kıymaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMKM konservatuara öğrenci yetiştiriyor
Sonraki İçerikSpor medyasını tartışma zamanı
Yahya Aksoy
Yozgat Boğazlıyan'da doğdu. İlk ve orta öğrenimi takiben iki ayrı fakülteden ve Askeri Akademiden mezun oldu. MEB , Kültür ve Turizm Bakanlığında üst düzey yönetici ve genel müdür olarak görev yaptı. İngilizce bilen, şair ve "Tarihi İpek Yolu" kitabı yazarı, evli ve üç çocuğu bulunan Aksoy, Ankara'da yaşamaktadır.