Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kur ve faizdeki yükseliş hareketinin  ekonomik gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Bu yıl yaşanan dalgalanmaların çok büyük bir kısmının yurtdışı etkiler kaynaklı olduğunu bildiren Bakan Zeybekci, “Ülkemizdeki durumun bir krizle hiçbir ilgisi yok. Tahminler ile ateş olmayan yerden duman çıkarılmaya çalışılıyor. Faiz ve kurdaki gelişmeler siyasi ve manipülatif aksiyonların sonucudur” dedi.
“FAİZ VE KURDAKİ GELİŞMELERDE SİYASİ VE MANİPÜLATİF AKSİYONLARIN SONUCU”
Kur ve faizdeki yükseliş hareketinin ekonomik gerçekleri yansıtmadığını söyleyen Bakan Zeybekci, bu yıl yaşanan dalgalanmanın çok büyük bir kısmının yurtdışı kaynaklı olduğunun altını çizdi. Piyasaların zamanla dengesini bulacağını bildiren Bakan Zeybekci şunları kaydetti:
“Ekonomimiz 2014’te önceki yıldan daha iyi durumdaydı; 2015’te de 2014’ten daha iyi durumdayız. Sanayi üretim endeksi 2013 yılı genelinde 116, 2013’ün ilk yarısında 114 puandaydı. 2014’te bunun üzerine koyduk. 2015’in ilk yarısında ise 122 puana yaklaştı.
İhracatın ithalatı karşılama oranı 2014’te 5 puan yükseldi. 2015’te daha da artacak ve tarihi bir oran ulaşarak yüzde 80’lerin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bütçe dengemiz son derece iyi düzeyde. Bütçe açığının milli gelire oranı geçen yıl yüzde 1.3’tü ve 23 AB üyesinden daha iyi durumdayız. Sadece Avrupa’da değil tüm dünyadaki en düşük bütçe açıklarından birine sahibiz.
Ülkemizin kamu ve özel toplam brüt dış borcunun GSYİH’ye oranı yüzde 50 civarında ve  bu pek çok gelişmiş ve gelişmekte ülkeden daha iyi bir düzey. Net dış borçlarımızın milli gelire oranı ise yüzde 30 civarında. Bunda da son derece sağlıklı bir yapıdayız. Kısa vadeli borçlarımız 130 milyar dolar civarında. Gerek rezervlerimiz gerek ülkemizdeki döviz tevdiatı ile kısa vadede bir döviz sorunu yaşamamız mümkün değil.
“TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİN KURDA, FAİZDE ETKİSİ YOK’ İDDİASINDA DEĞİLİM”
Bakan Nihat Zeybekci açıklamasında, soğukkanlı ve basiretli olacaklarına da dikkat çekerek şöyle devam etti:
“Ekonomimizde hiçbir yapısal soruna dayanmayan, küçük bir kısmı son günlerdeki yoğun siyasal ortam ve terör gelişmelerine, büyük kısmı ise küresel gelişmelerden kaynaklanan kur hareketliliğine “faiz artırımı” ile çare bulduğunu söyleyenlerin gerçek niyetleri bellidir. 2002 yılında Türkiye’de toplanan verginin yüzde 86’sı faiz ödemelerine giderken, bugün bu oran yüzde 14’e indi. İşte asıl mesele bu. Biz buna izin vermemek için konuşmaya ve anlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.