Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, açıklanan 2. Çeyrek Büyüme Rakamları ile Temmuz ayı Cari açık verilerini değerlendirdi.

Bakan Zeybekci, büyüme rakamlarını, “Türkiye, küresel ekonominin 2. çeyrekteki yavaşlamasına rağmen büyüme hızını artırabilmiştir” ifadeleriyle değerlendirirken; Cari açık verilerini, “Küresel şartlar her ne olursa olsun, geçmişte bir yapısal sorun haline gelmiş ülkemizin cari işlemler açığı sorununun çözümü daha fazla ihracat ve üretim ile mümkündür” şeklinde yorumladı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün açıklanan 2. çeyrek Büyüme Verileri ile Temmuz ayı Ödemeler Dengesi Verilerini değerlendirdi. Ekonomideki büyümenin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyleyen Bakan Zeybekci, “Bugün açıklanan 2. Çeyrek büyüme verilerine göre Türkiye 2. çeyrekte yüzde 3.8 gibi dünyada çok az ülkenin ulaşabildiği bir büyüme oranını yakaladı. Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyümesi ilk çeyrek için yüzde 2.3’ten yüzde 2.5’e revize edildi. Birinci çeyrekte yüzde 2.5 büyüyen ekonomimiz, o dönemde piyasaları şaşırttığı gibi; 2. çeyrekte de yakaladığı ivme ile piyasaları şaşırttı. Piyasaların, küresel gelişmelerin etkisinde kalarak biraz daha kötümser şekilde resme baktığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
BÜYÜME RAKAMLARINDAKİ BAŞARI
ALINTERİNİ ORTAYA KOYAN
78 MİLYON HALKIMIZA AİT
Büyümenin, yılın ilk yarısında büyük ölçüde iç piyasadaki tüketim kanalından desteklendiğini belirten Zeybekci, şunları kaydetti:
“Daha önce belirttiğimiz gibi, büyüme bu yıl büyük ölçüde tüketimin olumlu katkısı ile yüksek çıkacak. Nitekim 2. Çeyrekte hanehalkı tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla yüzde 5.6; kamu tüketim harcamalarının sabit fiyatlarla yüzde 7.2 arttığını görüyoruz. Türkiye, küresel ekonominin 2. çeyrekteki yavaşlamasına rağmen büyüme hızını artırabilmiştir. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki; yüzde 3.8’lik bir büyüme uzun yıllardır görülmeyen ölçüde zorlu bir küresel ekonomide başarılmıştır. Yanıbaşımızdaki en büyük ekonomik blok olan AB’nin ikinci çeyrek büyümesinin yüzde 0.4 olduğu, Çin’de sermaye piyasalarının sert bir deprem yaşadığı ve çevre ülkelerdeki siyasi gelişmelerin tüm bölge ekonomilerine olumsuz yansıdığı bir dönemde Türkiye yüzde 3.8 gibi bir büyüme başarısı kaydetmiştir.
Hiç şüphesiz bu başarı, Türkiye ekonomisine güvenen iş dünyasından çiftçilerimize ve işçilerimize kadar, alınterini ortaya koyan 78 milyon halkımıza aittir. İhracat küresel gelişmelerden dolayı, 2015 yılı başından itibaren büyümeye pozitif katkı sunamadı. Ancak önümüzdeki dönemde, ihracatın büyümeye katkı vermeye başlaması ile Türkiye’nin olması gereken yüzde 5’lerin üzerinde büyüme seviyesine doğru yöneleceğini söyleyebiliriz.” (ANKA)