Suriye’deki iç savaştan kaçan ve sayıları neredeyse 5 milyona yaklaşan mültecilerin sadece yüzde 1,4’ü dünyanın zengin ülkeleri tarafından kabul edildi.

BBC Türkçe’nin, İngiltere’de faaliyet gösteren yardım kuruluşu Oxfam’ın raporundan derlediği bilgilere göre,  Suriye’deki iç savaştan kaçan ve sayıları neredeyse 5 milyona yaklaşan mültecilerin sadece yüzde 1,4’ü dünyanın zengin ülkeleri tarafından kabul edildi.
Oxfam raporu İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler’in düzenleyeceği ve ülkelerin kaç Suriyeliyi kabul edeceğine dair bağlayıcı sözler vereceği toplantıdan bir gün önce açıklandı.
4,8 milyon mültecinin en az yüzde 10’unun zengin ülkeler tarafından kabul edilmesi gerektiği ifade edilen raporda, “2013’ten bu yana zengin ülkeler 130 binden daha az yerleştirme merkezi kurdu ve sadece 67 bin 100 kişi bu merkezler aracılığıyla gelişmiş ülkelere gidebildi” denildi.
Raporda, Türkiye’deki 2,7 milyon, Lübnan’da 1 milyon ve Ürdün’de 636 bin mülteci bulunduğu, buna göre İngiltere hükümetinin verdiği “2020’ye kadar 20 bin mülteci” sözünün “yetersiz” olduğu belirtildi.
-“ZENGİN ÜLKELERİN PERFORMANSI HAYAL KIRIKLIĞI”
BM’nin Cenevre konferansının “yeni bir fırsat” olarak nitelendiği raporda, zengin ülkelerin bugüne kadarki performansı “hayal kırıklığı” olarak tanımlandı. Raporda, Kanada, Almanya ve Norveç olmak üzere sadece üç ülkenin ekonomik büyüklüklerine doğru orantılı şekilde Suriyeliyi kabul etme sözü verdiği, 20 zengin ülkenin ekonomileriyle doğru orantılı söz vermedikleri belirtildi.(ANKA)