Milletvekili seçilmek kanunlarımıza göre belli yaş ve tahsil sınırını aşan herkese açık ama pratikte bunun fazla değeri yok. Barajı aşabilecek siyasi partilerin aday listeleri incelendiğinde bazı mesleklere neredeyse hiç rastlanmıyor.
En soldaki yani halka en yakın olduğu varsayılan CHP’ye bakalım. Adayların 91’i avukat, 62’si mühendis, 46’sı işadamı, 43’ü doktor.
Bu sol partimizin seçilebilecek adayları arasında acaba hiç işçi, küçük esnaf ve küçük çiftçi var mıdır?
Bir kaporta ustası, bir matbaa teknisyeni, bir şoför, bir sıhhi tesisatçı, bir ayakkabı tamircisi, bir küçük memur, bir Bağ-Kur emeklisi CHP listesinde neden yer bulamaz? (Tabii aynı soruyu diğer iddialı partiler için de sormak mümkün.)
7 Haziran’da hedef halkın Meclisini oluşturmak mıdır, yoksa bir seçkinler meclisi kurmak mıdır?
++
Geçenlerde televizyonda izledim. Bir reklam ajansının yöneticisi, milletvekili seçilmek için kampanya yürütecek bir adayın seçim bürosu açmak, broşür bastırmak, afiş hazırlatmak, araç kiralayıp seçim bölgesini gezmek, bir-iki kişiyi iki aylığına istihdam etmek için en az 250 bin lira harcaması gerektiğini söylüyordu. Salonlar kiralamanın, mitingler düzenlemenin, medyada reklam yayınlatmanın, yemekler vermenin yer aldığı gösterişli bir seçim kampanyası için ise milyonlarca liraya ihtiyaç olduğunu söyledi aynı yönetici.
++
Son yıllarda seçilen hiçbir Meclis’ten tam anlamıyla memnun olmayışımızın, milletvekilliğinin prestij sıralamasında en arkalarda yer almasının en önemli nedeni bence toplumun her kesiminin Meclis’te hak ettiği oranda temsil edilemeyişidir.
Müteahhitlikten gelen milletvekili işçi haklarına dudak büker, fabrika sahibi iken milletvekili seçilen kişi küçük çiftçinin sorunlarından anlamaz, ithalat ve ihracat işiyle uğraşırken Meclis’e giren işadamı iş güvenliğini lüks gibi görür, “Kıdem tazminatı da neymiş” diye sorar.
++
Evet, Türkiye’de görünürde bir demokrasi vardır ama ne yazık ki defolu bir demokrasidir bu.