Tüm Türkiye”yi etkisi altına alan kar yağışı futbolumuzu da olumsuz etkiledi. Birçok stadımızın zeminleri zaten kötüydü, daha da kötüleşti. Maçlar bu zeminlerde oynandı. Futbol zaten kötüydü, daha da kötüleşti.

Haftanın maçlarına gelince, Cumartesi günü üç maç vardı. İlk maç Başakşehir ile Gaziantep arasındaydı. Öğlen oynanan maça güneş damgasını vurdu. Parlak güneş futbolcuları ve biz seyredenleri mayıştırdı. Yarı uykulu maçı seyrederken, spikerin goool sesiyle uyandım. Başakşehir duran toptan golü atmıştı. Maç bitene kadar uykumuz sürdü.
Günün ikinci maçı Bursa ile Rize arasındaydı. Enteresan ve güzel bir maçtı. Karşılıklı ataklar vardı. Rize Bursa”ya baskı yapıp gol ararken topu kendi kalesinde gördü. Kendi sahasından kaptığı topla hızla atağa geçen yeşil beyazlılar son haftalardaki formda oyuncusu Bakambu ile golü buldu. Golde kaleci Aykut”un hatası vardı.
Rize ataklarını devam etti ama kaleci Harun”u geçemedi. Tenis seyreder gibi izledik maçı. Top bir o kalede bir bu kalede idi. İkinci yarıda da bu güzel futbol sürdü. Rize”nin golü enteresandı. Soldan Eren topu ortaladı Rizeli futbolcu ıskaladı, Bursalı oyuncunun bacakları arasından geçti, arka direkte Kweuke vurdu ve gol.
Güzel futbol Rize”nin penaltı kaçırmasına rağmen sürdü. Hakem iyiydi verdiği penaltı ve kırmızı kart doğruydu. Bursa 10 kişi kalmasına rağmen gol aradı. Rize”de aradı golü ama bulmadılar. Maçın yıldızı kaleci Harun idi.
Günün son karşılaşması Sivas ile Galatasaray arasındaydı. Galatasaray 10.ncü dakikada ilk atağında golü buldu. Sivas silkelendi ve soğuğa rağmen bastırdı. Galatasaraylı futbolcularda her pozisyonda hakeme itiraz ettiler.
Maçı bıraktım itirazları seyrettim. Güldüm durdum. Hele Hamza Hamzaoğlu”na kahkahalarla güldüm. Hamza hoca itirazlarını 4.ncü hakeme yapıyordu. TFF büyük kulüplere daktilo bulundurma zorunluluğu getirmeli. Hocalar itirazlarını yazılı yapmalı. Hiç olmazsa biz bu komik itirazları seyretmeyiz.
Futbola yoktu itiraz çoktu. Gol vardı, sportmenlik yoktu. O vardı bu yoktu. Yok, yok yok futbol adına hiçbir şey yok. Galatasaraylı taraftar galibiyete sevinirken Sivaslılar üzüldü.
Pazar günü 4 maç vardı. Öğlen iki maç aynı saatte oynandı. Mersin evinde Karabük”ü Balıkesir”de sahasında Gençlerbirliği” ni ağırladı. İki maçta da oyuna mehter damgasını vurdu. Pas pas pas içimiz dışımız pas oldu. Futbolu mumla ararken elektrik sizlere ömür. Bu iki harika maçı(!) ne yazık ki seyredemedim.
Elektrik geri geldiğinde Kasımpaşa-Trabzon maçı yeni başlamıştı. Maçın ilk yarısı orta saha mücadelesi şeklinde geçti. Devre biterken kazanılan frikiği usta ayak Mehmet Ekici güzel bir vuruşla gol yaptı. İkinci yarıda da aynı temposuz oyun devam etti. Kasımpaşa aradığı golü 90” da buldu. Maçın yıldızı Trabzon kalecisi Hakan oldu.
Günün Son maçı Eskişehir ile Beşiktaş arasında oynandı. Kırmızı siyahlılar sahaya 5-4-1 taktiği ile çıkarken, Beşiktaş her zamanki taktiği ile oynadı. Beşiktaş bastırıp pas yapıp dururken, Eskişehir kapandı. Kırmızı siyahlılar kaptıkları toplarla hızlı çıkmak istediler ancak Serdar Özkan bu tempoya ayak uyduramadı.
Eskişehir, yine kaptığı topla hızlı çıktı, Kamil ortaladı, Moli vurdu, Cenk yumurtladı ve Kaan golü attı. Golü yiyen Beşiktaş yüklendi iki gollük şut attılar, birini Bolfin diğerini çizgiden Kamil kurtardı.
İkinci yarıya Eskişehir 3 gollük şut atarak başladı. Bunların ikisini Cenk, birini de Cenk ile direk birlikte kurtardı. Beşiktaş yine yüklendi ama pozisyon vermedi kırmızı siyahlılar. Kaptıkları toplarla yine hızlı hücum ettiler ama son pasları iyi kullanamadılar. Siyah beyazlılar yapılan değişikliklerle çorba olup oyun oynayamadı.
Maçın yıldızı Eskişehirli Naval olurken, son zamanların en başarılı yönetimini gösteren hakem Ali Palabıyık”ı da kutlamak gerek. Bir iki küçük hatası olsa da iyi yönetti maçı.
Kupa Efes”in
Basketbol erkeklerde Royal Halı Türkiye Kupası” nı Anadolu Efes kazandı. Baştan sonra heyecan içinde geçen maçta Efes kaçtı, Fenerbahçe kovaladı. Savunmaların öne çıktığı maçta Efes son periyot” ta daha da sertleşti ve kupayı hakkıyla kazandı.