Hacer Özil’in yapımcılığı ve oyunculuğunu üstlendiği, Alper Akdeniz’in yönetmenliğinde çekilen ‘Zemheri’ adlı kısa film, Belarus Film Festivali’ne kabul edildi.

Daha önce usta belgeselci Coşkun Aral ile Suriye belgeseli çalışmasına imza atan Özil’in mülteci kadınlarla yaptığı röportajlar da ses getirmişti. Bu kez çalışmalarını beyaz perdeye taşıyan Özil, bu alanda da iddialı projelere imza atmak istiyor. İlk çalışmasını uluslararası bir festivale taşıyan Özil, ilerleyen günlerde daha önemli çalışmalara imza atmaya hazırlanıyor.

Özil, göç sempozyumu koordinatörlüğü ile aktivistliğe devam devam ederken beyaz perdenin etkili anlatım ve paylaşım alanı olduğunu düşünerek bu çalışmayı yapmaya karar verdiklerini belirtti. ‘Mülteci Kadınlar’ konulu festival ve yarışmalara katılıp dertlerini sanatla anlatmak için yola çıktıklarını ifade eden Özil, Zemheri’nin önemli bir çalışma olduğunu ve bu festivalin dikkat çeken yapımlarının başında olacağını vurguladı. Festivali başarıyla geçirip uluslararası çalışmalara ağırlık vereceklerini söyleyen Özil, sinemanın etkili bir araç olduğunu ve bu aracı en iyi şekilde kullanmak istediklerini kaydetti. Yaptığı televizyon programı ve müzik çalışmalarının ardından sinema alanında da başarısından söz ettiren Özil, önemli yapımlarla yoluna devam etmek istediğini sözlerine ekledi.