Yeni Şafak gazetesi, Atatürk’ün İsmet İnönü ve CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek tarafından bir suikast sonucu zehirlenerek öldürüldüğü iddiasında bulundu. İddia İnönü ve Gülek aileleri tarafından tepkiyle karşılandı.
Tıp hatalarıyla ilgili “Neşter Bazen Yanlış Keser” kitabını yazarken Atatürk’ün hastalığını ve ölümünü enine boyuna araştıran bir yazar olarak bu konuda benim de söyleyeceklerim var.
Bence Atatürk zehirlenerek öldürülmedi, siroz hastalığına 7 ay gecikmeli teşhis konulduğu için öldü. Teşhis zamanında konulsa 6-7 yıl daha yaşayabilirdi.
++
İşte ulaştığım sonuçlar:
1937 yılının ortalarında Atatürk’ün fiziksel durumunda ciddi bir bozulma meydana geldi. Zayıfladı, rengi sarardı. Biraz çalışınca yoruluyor, bitkin düşüyordu. Bir süre sonra bacaklarında şiddetli kaşıntılar başladı. Zaman zaman da burnu kanıyordu. Tüm bu belirtiler karşısında yakınındaki doktorlar deyim yerindeyse tam bir aymazlık sergiledi.
Doktorlar kaşıntının Çankaya Köşkü’nü saran kırmızı karıncalardan kaynaklandığını düşündü. Burun kanamasını ise adeta gelip geçici sıradan bir olay gibi gördü. Atatürk’ün yıllardır alkol aldığı gerçeğinden hareket edilerek siroz olabileceği ne yazık ki akla gelmedi.
Atatürk’e siroz teşhisini ilk koyan doktor kendi özel doktorlarından biri değil, Yalova Kaplıcası Müdürü Prof. Dr. Nihat Reşat Belger oldu. Dinlenmek için Yalova Kaplıcasına giden Atatürk’ü muayene eden Prof. Dr. Belger karaciğerinde büyümeyi ve sertleşmeyi eliyle tespit etti, dahası burun kanaması ve şiddetli kaşıntının da kesinlikle siroz nedeniyle olduğunu söyledi. Bu teşhisin konulduğu tarih 22 Ocak 1938’di.
++
Yani, 1937’nin ortalarında siroza yakalandığı anlaşılan Atatürk’e bu teşhis ancak 1938’in Ocak ayında konulabildi.
Geç teşhis, yapılan tedaviye yanıt alınamamasını da getirdi doğal olarak. Hastalık giderek ilerledi ve 1938’in Temmuz ayından itibaren en ağır dönemine girdi. O günlerde Atatürk’ün karnı su topladığı için sürekli şişiyordu. Birinde doktorlar tam 12 litre su çekti.
Atatürk 8 Kasım 1938’de ağır komaya girdi, 10 Kasım 1938’de de yaşama gözlerini yumdu.
++
Benim bildiğim, incelediğim belgeler ve okuduğum anılardan anladığım budur.