İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’ın ABD’de yargılanması öyle anlaşılıyor ki hukuki platformdan çıkıyor, hızla son zamanlarda Türkiye’yle ciddi sorunlar yaşayan ABD’nin intikam operasyonuna dönüşüyor.

Zarrab, İran’a ambargoyu delmek, kara para aklamak, ABD’yi dolandırmakla suçlanıyor.
Bu suçlamaların yargı konusu olması doğaldır ama 2013 ve 2015’te Türkiye’de kimi siyasilerin yaptığı ve FETÖ tarafından ABD’ye sızdırılan telefon konuşma kayıtları ile bunların tapelerinin dava dosyasına konulması pek doğal gelmiyor bana.
ABD, montaj olup olmadığı bile belirsiz o kayıtlara dayanarak Türk Hükümeti’ni ve bazı önemli siyasi aktörleri köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.
++
Bu arada Zarrab’ın itirafçı olacağına ilişkin işaretler de var.
Bir adamı 90 yıl hapis istemiyle yargılarsanız, cezaevinde saldırıya uğratıp bıçaklatırsanız itirafçı da yapabilirsiniz, hatta yalan yanlış istediğiniz her şeyi söylemesini de sağlayabilirsiniz.
Önümüzdeki günlerde Zarrab “bomba” açıklamalar yaparsa ve bunlar anında dünya medyasına sızdırılıp Türkiye hakkında uluslararası bir karalama kampanyasına dönüştürülürse şaşırmamak gerekir.
++
Keşke Türkiye Büyük Millet Meclisi, Zarrab bağlantılı iddialarla istifa etmek zorunda kalan 4 bakanı Yüce Divan’a sevk edip yargılanmalarını sağlasaydı. Ak Parti buna tüm gücüyle destek verseydi.
O zaman dünyaya karşı kendimizi savunacak ciddi gerekçelerimiz olacaktı.
Bugün gelinen nokta ise doğrusunu söylemek gerekirse ülkemiz açısından pek parlak görünmüyor.

FACEBOOK YORUMLARI