Rıza Zarrab 1,5 yıl önce Amerika Birleşik Devletlerinde tutuklandıktan sonra yargılanma henüz başlamadı ama New York başsavcılığı daha sonra Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından Amerika’da tutuklandı.

Aynı suçlamayla yaklaşık bir buçuk yıldır New York’ta yargılanan Reza Zarrab davasının dosyasına konan iddianameye Abdullah Happani’nin adı da kondu
Bu gelişmelerden sonra sürpriz sayılmayacak yeni bir karar daha alarak Türkiye’nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan hakkında, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ambargoyu delme suçlamasıyla dava açtı.

Bu şekilde Zarrab davasında yargılanan sanık sayısı dokuza çıktı.
New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da sanık olarak Zarrab davasında yargılanacağını ve ek iddianameyle ilgili basın açıklamasını Twitter hesabından duyurdu.

Öte yandan Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Zarrab davasındaki ek iddianamede aralarında Çağlayan’ın da bulunduğu bu isimlerin, İran’a uygulanan ambargoyu delmekten 5 yıl. Kara para aklamaktan 20 yıl. Bankacılık sistemini zarara uğratmaktan 30 yıl olmak üzere toplam 55 yıl hapis cezasıyla yargılanacakları belirtildi..
Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında önemli sorunlar var.
Birinci sorun 15 Temmuz kahpe darbe girişiminin bir numaralı sanığı Fethullah Gülen’in Türkiye’nin taleplerine rağmen “yargı aşaması” gerekçesi ile Türkiye’ye iade edilmemesi.

İkinci sorun Amerika’nın Suriye politikasında Türkiye’yi yalnız bırakması.
Üçüncü sorun Amerika’nın müttefiki Türkiye yerine terör örgütü PYD/YPG ile çok yakın işbirliği.
Dördüncü sorun ise Amerika’nın PKK’ye gittiğini bile bile PYD/YPG’ye zırhlı araçlar dahil ağır silahlar içeren yüzlerce TIR dolusu silah ve mühimmat bağışı yapması.

Beşinci sorun Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye politikasındaki sertliğe karşı Amerika’nın Türkiye’nin yanında yer almaması.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye’nin siyasi ve diplomatik haklarını korumak için haklı olarak Amerika’nın bu politikalarını sık sık eleştirmeye başladı.

Amerika bu dünyaya sahip çıkmak için politika üreten süper güç ki politikalarına karşı çıkılmasına hiç de sessiz kalmadığı biliniyor.
İşte bu çerçevede Türkiye’yi sıkıştırmak için Amerika’nın New York Güney Bölgesi Başsavcılığı aracılığı ile Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da “dönemin başbakanı” olarak Zarrab dosyasına ekletecek mi?
Umarım Amerika ya da New York Güney Bölgesi Başsavcılığı böyle bir haksızlığa, hataya düşmez.