Zana İsveç’te uzun yıllar mülteci olarak yaşadı. Diyarbakır eski Belediye Başkanı ve Leyla Zana’nın eski eşi Mehdi Zana ile görüştüm. PKK terörü ve Kürt davası hakkında sorularımı yanıtladı.

Zana , ” Dünyada, savaşlar bu silahlar, tanklar, savaş uçakları üretildiği sürece olacak. Bu üretimler sürdüğü sürece bunları üretenler satmak isteyecek ” dedi.

Zana ile söyleşi:

Soru: PKK terörü dağdan yerleşim merkezlerine kaydı. Bu bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarının da mağduriyetine yol açtı. Nasıl yorumluyorsunuz?
Yanıt: “ Kürt davasının iki mücadele yolu var. Bunlardan birincisi “ silahlı“ mücadele, diğeri ise siyasi mücadeledir. Bunu 1992 yılından beri dile getiriyorum. Silahlı mücadele en yanlış yoldur, en iyi çözüm ise siyasi mücadeledir” dedi.
Soru: Siz bu ayrımı yapıyorsunuz ama vatandaşa özellikle Kürt vatandaşlara nasıl anlatılacak?

Mehdi Zana ve Sonsöz İsveç Temsilcisi Tandoğan Uysal
Mehdi Zana ve Sonsöz İsveç Temsilcisi Tandoğan Uysal

Yanıt: Tüm Türkiye’yi köy, köy dolaşarak bu olayın mağdurlarının vatandaşlar olduğunu söylemek lazım. Halkın barışa hazırlanması lazım. Onun dışında bunun başka yolunun olmadığını anlatmak lazım.
Soru: Barışı bu şekilde sağlamak kolay bir iş mi?
Mehdi Zana: Barışın normal sürecini engellemek isteyen her iki tarafta da bazı parmakların olabilir. Türk halkına bazı gerçeklerinde anlatılması lazım. Kürtlerin o toprakların asli unsurlarından biri olduğunun anlatılması lazım. Kürdistan isminden korkmamak lazım. İnsanları kandırmakla bir yere varılamaz.
Soru: Barış süreci tam sizin istediğiniz gibi vatandaşa anlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakanlığı döneminde barış için çalıştı. Yeterli olmadı mı?
Yanıt: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan barış sürecinde Kürtlerle oynadı.
Soru: Bu nasıl oyun? Barış süreci PKK tarafından sabote edildi ve 7 Haziran seçiminden sonra yeniden bu kez ilçe ve illerde hortladı.
Mehdi Zana: Dünyada, savaşlar bu silahlar, tanklar, savaş uçakları üretildiği sürece olacak. Bu üretimler sürdüğü sürece bunları üretenler satmak isteyecek. Bakın dünya haritası sürekli değişiyor. Bu ipler, Recep Tayyip Erdoğan’ın da elinde değildir. Ancak insanlar gidip de, burada ölenler sizin çocuklarınızdır. Başkalarının çıkarlar var diye anlatmak lazım’’dedi.

IMG_3941Soru: PKK terörünü silah satan devletler mi körüklüyor?
Mehdi Zana: Silah üreticilerinin sürekli olarak ürettiklerini satmak için müşteri aradıklar ortada. 1969’larda 70 devlet vardı. Şimdi ise haritaya baktığınızda 211 devlet oldu. Silah satmak için ortalığı devamlı karıştıranlar var. Kürt davasında da bunun etkileri vardır. Bizim akıllı olmamız lazım. Onların tuzağına düşmememiz lazım. Kürt davasının çözümsüzlüğünde silah üreticisi konumundaki devletlerin parmağı vardır.
Soru: Güçlü devlet, güçlü devlet yöneticileri bu silah üreten ülkelerin teröre desteğini engelleyemezler mi?
Mehdi Zana: Türkiye’nin en güçlü isimi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, bir şey yapamaz. O güçte değil.
Soru: Bu görüşlerinizi sık sık anlatıyor musunuz?
Mehdi Zana: İngiltere’de Amnesty toplantısında bu görüşlerimi dile getirdim. Dünyada silah üretildikçe de bu kavgalar olacaktır.