Başbakan Davutoğlu’nun AB ile mülteci sorununun çözümü için yaptığı görüşmede çıkan sonuçlar bir zafer gibi kamuoyuna anlatılmaya çalışılıyor ama ben ortada bir zafer değil tam aksine bir hezimet olduğunu düşünüyorum.

Varılan ön anlaşmaya göre Avrupa’ya illegal yollardan giden mülteciler Türkiye’ye iade edilecek, buna karşılık legal yoldan “seçmece” yani meslek sahibi, kültürlü mülteciler götürülecek. Ayrıca Türklere AB ülkelerine vizesiz girme hakkı tanınacak. Bu anlaşmanın geçerli olması için Türkiye, AB’nin 72 konudaki şartını kanunlarında değişiklikler yaparak yerine getirecek. Üstlendiğimiz tüm yükümlülüklere karşı elimize birkaç milyar Euro tutuşturulacağını da bu arada belirtelim.
++
Vize serbestliğinin elde edilmiş olağanüstü bir taviz gibi tanıtılmaya çalışıldığına bakmayın.
Bugün zaten parası olan herkes istediği Avrupa ülkesine gidiyor, istediği gibi geziyor, para harcayıp dönüyor. İnanmayan gazetelerin turizm ilanı yayımlanan sayfalarına baksın. Gidilen ülkeler için vize uygulaması vatandaşın değil turizm şirketlerinin sorunu. Onlar biraz zorluk çekiyor, harç filan ödüyor ama sonuçta bugün Türkiye’de Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gitmek isteyip de gidemeyen bir Allah’ın kulunun olduğunu sanmıyorum.
“Vizesiz Avrupa”dan beklenen işsiz güçsüz, tahsilsiz, beş parasız gençlerin Avrupa’ya kapağı atmalarını sağlamaksa onun gerçekleşeceğini de hiç sanmıyorum.  Halen Avrupa’da olan işsiz ve becerisiz mültecileri geri göndermek için adeta kırk takla atan AB ülkelerinin bizim maceraperest işsizlerimize kapılarını açmalarını kimse beklemesin.
++
Türkiye-AB Derneği Başkanı Prof. Haluk Günuğur’un şu çözüm önerisini çok beğendim. Hükümetin mülteci sorunu konusunda bunu dikkate alması gerekir:
“Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteciler Avrupa ülkelerine adil bir şekilde dağıtılabilir. 28 AB ülkesi ve Türkiye’nin toplam nüfusu 580 milyon. Buna göre 82 milyonluk Almanya  AB nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturduğu için 420 bin mülteci alsın. Türkiye, AB nüfusunun yüzde 13’ne sahip ülke olarak 390 bin mülteci barındırabilir. Diğer bütün AB ülkeleri de nüfusuna oranla Suriyeli mültecileri paylaşsın.”