Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümü dolayısıyla okullara yazı göndererek sabah namazı sonrası yurt genelinde camilerde anma programı yapılacağını bildirdiğini belirterek, “Bu tür girişimlerle, tarihin siyasi hesaplar uğruna çarpıtılması; ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak bu topraklar üzerinde ortak yaşam idealiyle Çanakkale’de can vermiş yüz binlerce şehidimizin anısına saygısızlıktır” dedi.

Demir, Çanakkale Zaferinin 100. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Çanakkale Deniz Zaferinin, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara geçit vermeyen Ulusun üstün cesaretiyle yazdığı bir kahramanlık destanı olduğunu vurguladı.
Demir, Çanakkale savaşları azmi, kararlılığı, üstün askeri dehası ile tarihin akışına yön veren  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkardığını vurgulayarak, “Ulusumuz, Kurtuluş Savaşı’nda O’nun etrafında bütünleşerek ülkemizi parçalamak ve ulusumuzu esaret altına almak isteyen emperyalist devletlere karşı büyük bir zafere daha imza atmıştır. Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale yaratılmak ve ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanı, hurafeler ön plana çıkarılarak, maneviyat vurgusu yapılarak, önemsizleştirilmek istenmektedir” dedi.
Demir, Gelibolu tarih alanındaki anma töreninin, AK Parti iktidarı tarafından halka yasaklandığını ve gelen tepkiler üzerine yasaktan vazgeçildiğini vurgulayarak şunları kaydetti:
“Yine kutlamalara dini bir içerik kazandırmak isteyen AKP, Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı eliyle okullara yazı gönderip sabah namazı sonrası yurt genelinde camilerde anma programı yapılacağının öğrencilere ve öğretmenlere bildirilmesini istemiştir. Bu tür girişimlerle, tarihin siyasi hesaplar uğruna çarpıtılması; ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak bu topraklar üzerinde ortak yaşam idealiyle Çanakkale’de can vermiş yüzbinlerce şehidimizin anısına saygısızlıktır. Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan eğitimciler olarak, Çanakkale’yi ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz.”(ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI