Fransız reklamcı Jacques Sequela’nın ‘Yürüyen bir budala, oturan on entellektüelden iyidir” sözünden esinlenerek kendilerine ‘Yürüyen Budalalar’ ismini veren gezgin grubu son olarak Adıyaman, Elazığ ve Malatya’ya gitti. Grup üyeleri yeni rota olarak belirledikleri Macaristan için hazırlıklarına başladı.

FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA'NIN'YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR" SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE'YURUYEN BUDALALAR' ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. ADIYAMAN'DAKI NEMRUT DAGI'NDA BU FOTOGRAFI CEKTIRDI. (FOTOGRAF:DHA)
FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA’NIN ‘YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR” SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE ‘YURUYEN BUDALALAR’ ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. ADIYAMAN’DAKI NEMRUT DAGI’NDA BU FOTOGRAFI CEKTIRDI. (FOTOGRAF:DHA)

Aynı firmada çalışanlardan oluşan ancak, 6 yıl içerisinde sayıları artan ve aralarına katılan değişik kesimlerde çalışanlarla birlikte 94 aktif katılımcıdan oluşan gezgin ekibi ‘Yürüyen Budalalar’ 6 ülkede 20 farklı yere gitti. İnternette oluşturdukları her gezi için ayrı grup oluşturarak, belirledikleri yolculuk ile ilgili aylar öncesinden bilgileri ve öğrendikleri ile ilgili sürekli paylaşım yapan ‘Modern Evliya Çelebiler’in 20 üyesi, 21’inci Adıyaman, Elazığ ve Malatya’daki programları için Ramazan ayı nedeniyle bir ilahi ve çeşitli türküler ile manileri ezberledi. Bu gezi ile ilgili olarak da kitap hazırlandı.

FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA'NIN'YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR" SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE'YURUYEN BUDALALAR' ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI TOPLU HALDE GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)
FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA’NIN ‘YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR” SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE ‘YURUYEN BUDALALAR’ ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI TOPLU HALDE GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)

‘Yürüyen Budalalar’ın 2 gün süren geziye katılanlar aralarındaki gönüllülerin daha öncekiler gibi yöreye özel kadınlar için ayrı, erkekler için ayrı tasarlayıp diktirdiği kıyafetleri giydi.

FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA'NIN'YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR" SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE'YURUYEN BUDALALAR' ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)
FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA’NIN ‘YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR” SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE ‘YURUYEN BUDALALAR’ ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)

Yörede Türk Halk Müziği ve kültür alanında derlemeler yapan Salih Turhan’ın da eşlik ettiği gezginler İstanbul’dan uçakla Malatya’ya gitti. Yürüyen Budalalar, buradan Adıyaman’ın Kahta İlçesi yakınlarında, 2 bin 150 metre yüksekliğindeki volkanik Nemrut Dağı’na çıkan grup üyeleri dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen turistlerle birlikte renk cümbüşünü oluşturan güneşin doğuşunu izledi. Nemrut Dağı’nda Kommagene kralı Antiochos Theos’un yanı sıra Yunan ve Pers tanrısının heykellerini izleyen grup dağın eteklerinde köy kahvaltısı yaptıktan sonra Elazığ’a geçerken yine farklı elbiseleri ile dolaşırken, Selçuklu hükümdarlarından 4’üncü Kılıçarslan’ın oğlu, 3’üncü.

FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA'NIN'YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR" SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE'YURUYEN BUDALALAR' ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI NEMRUT DAGI'NDA GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)
FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA’NIN ‘YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR” SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE ‘YURUYEN BUDALALAR’ ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI NEMRUT DAGI’NDA GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)

Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilen Harput Arap Baba Mescidi’nde bir ağızdan ilahi söyledi. Harput Kalesi başta olmak üzere kentte görülmeye değer yerleri dolaşan grup üyeleri Malatya’da gezilerini sürdürdü.

22’NCİ SEYAHAT MACARİSTAN’DA

FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA'NIN'YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR" SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE'YURUYEN BUDALALAR' ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI ELAZIG'DAKI KEBAN GOLU'NDE GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)
FRANSIZ REKLAMCI JACQUES SEQUELA’NIN ‘YURUYEN BIR BUDALA, OTURAN 10 ENTELLEKTUELDEN IYIDIR” SOZUNDEN ESINLENEREK KENDILERINE ‘YURUYEN BUDALALAR’ ISMINI VEREN GEZGIN GRUBU SON OLARAK ADIYAMAN, ELAZIG VE MALATYA’YA GITTI. HER YOREYE UYGUN HAZIRLADIKLARI KOSTUMU GIYEN GRUP UYELERI ELAZIG’DAKI KEBAN GOLU’NDE GORULUYOR. (FOTOGRAF:DHA)

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyayı medeniyetler ve kültürler bakımından ‘Mücevher Tepesi’ olarak nitelendiren grup üyeleri önümüzdeki Ekim ayı sonunda çağdaş Macaristan’ı anlamak, hem de ortak tarihi kökleri keşfetmek için 22’nci seyahate çıkmak için hazırlıklara başladı. Grup adına yapılan açıklamada bu gezide Macaristan’da Arnavut Abdurrahman Abdi Paşa, Thököly Imre, İbrahim Müteferrika, Urban Usta, Merzifonlu Kara Mustafa Paşan, Józef Bem, Zsa Zsa Gabor, Pal Sokağı Çocukları’nın ve daha nice ismin anılarının yad edilmesinin planlandığı ifade edildi.

-DHA-