CHP’nin Ankara’dan İstanbul’a doğru başlattığı yürüyüş şu nedenlerle yararlı oldu:

1)CHP gündem yaratma konusunda uzun bir aradan sonra Ak Parti’nin önüne geçti. Günlerdir televizyon haberlerinde ve gazete manşetlerinde ilk sıraya oturdu.
2)Adalet sistemindeki yanlışlıklar, hakimlerin bazı kararlarda siyasi iktidarın etkisi altında kaldığı iddiası kamuoyunun gündemine ciddi biçimde geldi.
3)Her kafadan bir ses çıkmaya, olağanüstü kurultay çağrılarının yapılmaya, genel başkan başta olmak üzere parti yönetiminin değiştirilmesi gerektiğinin tartışılmaya başlandığı bir dönemde CHP’de bütünleşme sağladı.
4) yıllar sonra partisinin tabanında heyecan yarattı, yeniden lider konumuna yükseldi, “Gandi Kemal” diye anılmaya başlandı.
5)CHP, konuşmaları, yasa teklifleri, gensoru önergeleri, Hükümete yönelttiği sözlü ve yazılı sorularla başaramadığı “iyi muhalefet yapıyor” algısını bu yürüyüş sayesinde yarattı.
6)Toplumun muhalif kesiminde oluşan büyük karamsarlık, “Hükümet bildiğini okuyor. Adalet dahil tüm kurumlar onların elinde. Yapılabilecek pek bir şey kalmadı” görüşü kısmen de olsa dağıldı, geleceğe umutla bakanlar çoğaldı.
Tabii, yürüyüşün başladığı gibi barışçı şekilde sürmesi, provokasyonlara karşı son derece dikkatli olunması gerekiyor.
Yürüyüş bu şekilde devam ettiği takdirde, iktidarın ülke yönetiminde daha demokratik ve daha adil bir noktaya çekilmesi olasıdır.
Nitekim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Partili Başkanı Kadir Topbaş’ın tartışmalı biçimde tahliye edilen damadı hakkında mahkemenin yeniden tutuklama kararı vermesi, CHP’nin Ankara’dan İstanbul’a başlattığı yürüyüşün ilk anlamlı sonucu olarak kabul edilebilir.