Biz Avrupa’da sayıları milyona ulaşan Türkleri herkes mutlu sanır. Evet, yaşadıkları ülkelerin sosyo ekonomik politikaları sonucu belki durumları Türkiye’den farklıdır. Tuzları kuru gibi gelebilir.

Ancak kazın ayağı pek öyle değildir. Hani derler ya hep, ’’Kuşu altın kafese koymuşlar, ah vatanım demiş’ ’diye işte Avrupa’da ya da dünyanın neresinde bir Türk varsa işin gerçek yüzü budur.
Oysa hepsi gittikleri o ilk yıllarda, ’’Uyum’ ’sorunları yaşamışlardır. Düşünün yabancı bir ülke, her şey size yabancı. İnsanların en büyük iletişim aracı dil yok. İklim farklı. Dil bilmediği için kendisini bazen çocuk hisseder. Bazen yerin en dibindeki insan hisseder. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, bu gittiği ülkede de ayakları üzerinde durmayı öğrenir.
O ülkede saygın konuma gelmek için dil sorununu halleder. İş bulur yada kendi işini kurar. Bu sefer gittiği ülkeye bir de katma değer katar.
İŞTE TÜRKLER BUNU BAŞARDI
İnanın yurtdışında yaşayan değişik ulusların milletleri arasında Türkler en başarılıdır. Bir kere dünyanın değişik ülkelerinde ve özellikle Avrupa’da en fazla Türkler vardır. Türkler, her gittikleri ülkede büyük özveriler vererek, başarıyı da kucaklamış milletlerin başında geliyorlar. Dünyanın en ücra köşesine giden bu insanların hepsinin yaşamı başlı başlıca bir başarı öyküsüdür. Hepsi, Türkiye’nin ak yüzüdür.
TÜRKİYE AB’E GİRMEDİ ANCAK ONLAR GİRDİ
Türkiye’nin bitmeyen şarkısı olan AB’ye üyelik süreci sürmesine sürüyor. Ancak AB’de milyona ulaşan bu önemli kitlenin hepsi AB’nin asıl üyesidir. Yani Türkiye’den önce hepsi bir AB vatandaşı olmuştur. Hepsinin elinde bir AB pasaportu var. Yani hepsi Türkiye’den önce AB vatandaşı olmuş, milletvekili, bakan çıkarmıştır. Yani, Türkiye’den zevkten kalkıp gelmeyen, ekonomik nedenlerden gelen bu insanlar kocaman bir tarih yazmışlardır. Avrupa başkentlerine Türkiye’nin yapamadığı bir başarıya imza atmışlardır.
PEKİ, TÜRKİYE BUNU İDRAK ETMİŞ MİDİR?
Türkiye bu başarının hala farkında değiller. Hala yurtdışında yaşayan Türklerin, ülkeye getirecekleri otomobiller için nasıl sınır koyarımın arayışındadır. Oysa yurtdışındaki Türklerin, anavatanlarına o kadar kalpten bağlıdırlar ki, Türk ekonomisinin en büyük dinamizmini sağlarlar.
Bir düşünün yurtdışında yaşayan Türklerin oraya gidiş nedeni ekonomiktir. Kalben, ruhen anavatanlarına bağlı olan Türkler, orada yoktan var ettikleri her birikimini Türkiye’ye taşırlar. Ancak Türkiye, hala onların beraberinde getireceği taşıt konusunda yıllardır bir çıkış bulamadığı gibi hep yokuşa sürme politikası sürdürmektedir.
24 AY’A ÇIKARMAKLA BAŞIN GÖĞE Mİ ERECEK
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı o kadar çalışarak yeni yasa düzenlemesi ile Geçici ithalat ve turistik kolaylıklar kapsamında yurt dışı plakalı araçların Türkiye’de 6 ay olan serbest dolaşım hakkını 24 aya (730 gün) olarak belirlemiş. İşte Türkiye’nin bu kadar yıldır, cefakarca yurtdışında emek vermiş insanlara vefası.
Oysa bu insanlar bu ülkelere kapak atarak, hem ülkelerine kambur olmadır, bir de üstelik didinerek kazandıkları ülkelerine getirdiler. İşte bu da Adalet Kalkınma Partisi’nin adalet anlayışı. Oysa Ak Parti en büyük oy desteğini yurtdışındaki Türklerden almıştı.