Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi aylık % 1.49 arttı

92

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.49, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.25 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. Buna göre, Türkiye sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.49 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.25 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.51 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5.23 artış gösterdi.
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1.63 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1.49 artış olarak gerçekleşti.
EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ BİLGİSAYARLAR İLE ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERDE GERÇEKLEŞTİ
Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; yüzde 4.49 ile bilgisayarlar, elektronik ve optik ürünler, yüzde 3.72 ile ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç), yüzde 2.75 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römork alt sektörleri oldu. Buna karşılık yüzde 1.10 ile deri ve ilgili ürünler, yüzde 0.33 ile diğer mamul eşyalar ve yüzde 0.28 ile giyim eşyası bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.
ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ SERMAYE MALINDA GERÇEKLEŞTİ
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Haziran ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında, en yüksek yıllık artış ise ara mallarında gerçekleşti.  (ANKA)