15 Temmuz’da girişiminde bulunduktan sonra helikopterle Yunanistan’a kaçan askerlerden üçünün Türkiye’ye iadesi Atina’da yerel mahkeme tarafından reddedildi. Ancak Temyiz Mahkemesi üç darbecinin iadesine karar verdi.

Yerel mahkemenin kararında, “Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yasal düzeni yıkmaya yönelik bir eylem Yunanistan’da suç teşkil etmiyor” deniyordu.
Hukukla alakası olmayan komik bir gerekçeydi bu.
Neyse ki Temyiz Mahkemesi hukuka uygun bir tavır sergiledi ve Yunanistan’ın prestijini kurtardı.
++
Burada yeri gelmişken Türk- ilişkilerine de kısaca bakmakta yarar var.
Yunanistan’la ilişkilerimiz yakın zamana kadar son derece iyiydi. Durup dururken Lozan Anlaşması’nı tartışmaya açmamız büyük yanlış oldu ve komşumuzda ciddi rahatsızlık yarattı, “Ne oluyor? Türkiye, bölgede sınırları yeniden mi çizmeye hazırlanıyor” sorusunu gündeme getirdi.
İdam cezasının Türk ceza sistemine yeniden konulmak istenmesi de AB’nin diğer üyelerinde olduğu gibi Yunanistan’da da şok etkisi yarattı.
++
Dilerim, Yunanistan, sadece üç askeri değil ülkelerine kaçan tüm darbeci askerleri en kısa zamanda iade etme basiretini gösterir.
Aksi takdirde konuyu uluslararası platformlara taşımaya, Yunanistan’ı darbeci askerlere kol kanat germekle suçlamaya hazır olmalıyız.