Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Yunanistan’da şahıslara ait 17 ada önümüzdeki günlerde satılacakmış.
Bu adaların en pahalısı 50 milyon istenen 4.5 kilometrekare büyüklüğündeki Omfori imiş. 5.4 kilometrekare büyüklüğünde olan Dulichium’a 40 milyon değer biçilmiş. Kuzey Ege Adası 35 milyon ’ya, Nissos Makri Adası ise 15 milyon ’ya alıcı bekliyormuş.
En ucuz ada olarak 3.75 milyon Euro’ya satılacak olan Gaia gösteriliyormuş.
Satılık özel adalar listesinde Patroklas, Nafsika, Kardiotissa, Nissos Sofia, Kythnos, Stroggilo, Lihnari, St. Johns’s, Tragonisi, Vouvalos ve Kato Antikeri de varmış.
++
Hemen belirtmem gerekir ki, Türkiye bu adaları mutlaka satın almalıdır.
Adaların satın alınması Türkler ile Yunanlılar arasındaki dostluğu geliştireceği gibi Türk turizmi için de yeni bir açılım olacaktır.
Türkiye, devlet ya da özel şahıs olarak gireceği ada ihalelerinde Yunanistan’a adaların askeri amaçlarla kesinlikle kullanılmayacağı, sadece turizm için değerlendirileceği taahhüdünde bulunmalıdır. ++
Adaların satın alınması sürecinde Türk medyasına önemli görevler düşmektedir.
Satın almaların bir fetih operasyonu olmadığı, turistik yatırımdan başka anlam taşımadığı ortaya konulmalı, Yunan halkını rencide edici ve yorumlar yayımlamaktan dikkatle kaçınılmalıdır.
++
Yunan adalarının satışa çıkarılması, ülke sınırlarının önemini giderek yitirdiğini göstermesi açısından da ilginçtir.
Parası olan dünyanın her yerinde villa, yalı, köşk, konak, site, çiftlik satın alabildiği gibi Yunanistan örneğinde olduğu gibi artık ada da alabilmektedir.
Ülke sınırlarının önemsizleşmesi dünya vatandaşlığı kavramının bundan sonra daha fazla gündeme gelmesini sağlamasının yanı sıra toprak için savaşılıp ölünmesinin de muhtemelen sonunu getirecek bir gelişme olacaktır.
++
“Her işte bir hayır vardır” sözü galiba bir kez daha doğru çıkıyor.
Yunanistan’daki ekonomik kriz, Türk-Yunan ilişkilerini geliştireceği gibi, namluların karşılıklı olarak geri çekilmesine ve askeri harcamalarda milyarlarca dolarlık tasarruf yapılmasına da vesile olacağa benzemektedir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...